Charita doteraz v Nepále pomohla už viac ako 30 tisíc ľuďom | Slovenská katolícka charita


Charita doteraz v Nepále pomohla už viac ako 30 tisíc ľuďom

pridal: wp-dev | dátum: 14. mája 2015 | kategória: Aktuality

foto: Caritas Nepal

BRATISLAVA. 14. mája 2015 – Charitatívne organizácie, ktoré v súčasnosti pôsobia v Nepále pomohli už viac ako 30 tisíc ľuďom. V najbližších dvoch mesiacoch plánujú ešte podať pomocnú ruku ďalším 175 tisíc obyvateľov žijúcich v núdzi po ničivom zemetrasení. V súčasnosti poskytujú v Nepále pomoc svetové organizácie Caritas Internationalis z Austrálie, Ameriky, Holandska, Anglicka, Nového Zélandu a iných krajín. “Slovenská katolícka charita podporí miestnu Caritas Nepál z verejnej zbierky, ktorú vyhlásila na Slovensku. Od 27. apríla sme na Slovensku vyzbierali 11 800 eur. Ľudia môžu naďalej posielať svoje finančné dary na číslo účtu SK 93 1100 0000 0029 45463097, variabilný symbol 226,” povedal Radovan Gumulák, generálny sekretách SKCH.

Silné otrasy s magnitúdou 7,3 zaznamenali v krajine aj pred dvoma dňami. Vyžiadali si ďalších 39 mŕtvych a 1 600 zranených. Zemetrasenie, ktoré zasiahlo Nepál v sobotu 25. apríla 2015 usmrtilo 7 652 obyvateľov a 16 392 zranilo. Ďalšie čísla hovoria o vyše pol milióne zničených a poškodených domoch. Celkovo bolo zemetrasením v Nepále zasiahnutých 8 miliónov ľudí v 39 okresoch štátu. Najviac mŕtvych je v Sindhupalchowk, Káthmandu, Nuwakot, Dhading, Gorkha a Rasuwa. Krajina potrebuje plachty a prikrývky na celom území a lieky v závislosti od lokality. Nepálska komisia pre ľudské práva (NHRC) uvádza, že najviac pomoci smeruje do oblastí s vybudovanými cestami. Ľudia v odľahlých oblastiach nedostávajú dostatočnú pomoc kvôli nedostatku koordinácie medzi občianskymi združeniami, politickými skupinami a vládnymi agentúrami, ktoré na území pôsobia.
Organizácia spojených národov zriadila v zasiahnutých oblastiach päť logistických centier. Dve centrá sú činné v Gorkhe a Sindhupalchowke.V Gorkhe poskytli svetové charity miestnym obyvateľom 6 240 prístreškov a 1019 hygienických balíčkov. 2092 rodín dostalo príspevok na stravu v Kathmandu, Lalitpure a Bhaktapure. Popri materiálnej pomoci poskytujú charity vo svojich centrách aj psychologickú pomoc a traumatické poradenstvo.

Z dlhodobého hľadiska budú organizácie pracovať na tom, aby podporili miestne rodiny pri stavbe nových alebo oprave zničených domov. Charitatívne organizácie spolupracujú v Nepále s miestnou vládou a s inými zdravotníckymi organizáciami, ktoré sú v súčasnosti v krajine.
“Počas zemetrasenia som predávala v Patane sochy. Ked som sa dostala domov, videla som, že náš dom je kompletne zničený. Vdakabohu, nikto z našej rodiny sa nezranil. Odvtedy spíme spolu s ostatnými ľumi pod plachtou v obchodnom centre. Noci sú chladné a momentálne dosť často prší. V našej dedine zabilo zemetrasenie štyroch ľudí a niekoľko dalších sa zranilo,” prezradila Mina Shakya, ktorá prežila ničivé aprílové zemetrasenie.