Charita na Deň detí pomáha aj deťom mimo Slovenska – na severe Ugandy | Slovenská katolícka charita


Charita na Deň detí pomáha aj deťom mimo Slovenska – na severe Ugandy

pridal: charita | dátum: 1. júna 2012 | kategória: Aktuality

Text: Božena Baluchová, Ivana Pástorová, Foto: archív SKCH

Tisícky darcov a darkýň zo Slovenska sa zapojili do kampane Slovenskej katolíckej charity (SKCH), aby tak pomohli zabezpečiť lepšiu budúcnosť HIV-pozitívnym sirotám na severe Ugandy a dostavaťcentrum pre tieto deti v meste Adjumani. Zbierka trvala od začiatku marca do konca mája a vyzbieralo sa takmer 55 000 eur.

Rozvojový projekt na severe Ugandy skrsol v hlavách spolupracovníčok SKCH v teréne: laickej misionárky Margity Kačányiovej a zdravotnej sestry Catharine Ririovej ešte v Južnom Sudáne, kde predtým spolu pôsobili. Po zmonitorovaní situácie a reálnych potrieb ľudí v oblasti Adjumani začali v apríli 2011 stavať centrum pre HIV/AIDS postihnuté siroty. Na dostavbu centra však potrebovali financie a tak sa SKCH inšpirovala írskou charitou Trocaire a odštartovala začiatkom marca 2012 kampaň „Pôstna krabička pre Afriku“. Generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák vysvetľuje, že „charita musela hľadať individuálnych darcov a darkyne na Slovensku, lebo formou štátnej grantovej podpory to nebolo možné – Uganda totiž (na rozdiel od Kene či Južného Sudánu) nie je pre Slovensko prioritnou krajinou v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci, no naša pomoc je tam potrebná.“

V marci putovali do desiatok farností po celom Slovensku špeciálne obálky pre potenciálnych darcov a darkyne, obsahujúce pôstnu krabičku s fotografiou tváre kampane – HIV-pozitívnej siroty Sally, DVD s filmom “Dar lásky pre Ugandu”, info-leták o použití peňazí v Adjumani a poštovú poukážku pre prípadné dary. Kampaň štartovala v období pôstu, kedy ľudia mohli prehodnocovať svoje životy, odopierať si niektoré materiálne potreby a vložením ušetrených eur mohli pomôcť osirelým deťom na severe Ugandy. Hneď v prvý týždeň po spustení kampane telefonovali traja ľudia na sekretariát charity, že si chcú malú Sally aj s jej dvoma súrodencami adoptovať. Prezident SKCH a spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka sa potešil záujmu ľudí o takýto typ solidarity a pomoci: „Buďme blízko pri človeku a pomáhajme aj na africkom kontinente núdznym, ktorí trpia viac, ako my“.

Slovenskí darcovia a darkyne sa budú zo stránky www.charita.sk pravidelne dozvedať – ako napreduje dostavba centra a ako sú ich finančné dary použité. Na začiatku kampane plánovali terénne pracovníčky prijať do centra štyridsať detí, no podľa posledného monitoringu ich bude pravdepodobne až sto – situácia v Adjumani totiž nie je jednoduchá (v minulosti túto oblasť sužovala dlhoročná občianska vojna, dnes takmer každú rodinu postihol vírus HIV a ochorenie AIDS).

Prezentáciu SKCH, bilancujúcu trojmesačnú kampaň „Pôstna krabička pre Afriku“, možno nájsť na stránke charity. K dnešnému dátumu (k 1. júnu – ku Dňu detí) sa vyzbieralo v rámci zbierky na pomoc ugandským sirotám 54 290 eur.Charita teda na Deň detí pomáha aj HIV-pozitívnym sirotám v Ugande – výťažok zbierky a dostavba centra v Adjumani znamená nádej a šancu na lepší život pre choré ugandské deti bez rodičov.Po dostavaní centra pre tieto deti plánujeSKCH rozšíriť aj na Ugandu svoj projekt s dlhoročnou tradíciou – ADOPCIA NA DIAĽKU® – aby bolo týmto osirelým chlapcom a dievčatám zabezpečené vzdelávanie.

Zverejňujeme prezentáciu o kampani “Pôstna krabička pre Afriku” a aktivitách SKCH v Ugande. Stačí kliknúť TU

anglickú verziu prezentácie si môžete pozrieť TU

Viac informácií nájdete na www.charita.sk/postnakrabicka