Charita otvára 11. ročník kampane Pôstna krabička. Novinkou je film s príbehmi pomoci v Afrike | Slovenská katolícka charita


Charita otvára 11. ročník kampane Pôstna krabička. Novinkou je film s príbehmi pomoci v Afrike

pridal: charita | dátum: 16. marca 2022 | kategória: Rozvojová spolupráca

Slovenská katolícka charita (SKCH) pozýva deti, rodiny a seniorov k zapojeniu sa do kampane Pôstna krabička. Jej symbolom je malá papierová krabička s príbehom Anny z Ugandy, ktorá v charitnom centre našla nový domov. Krabička slúži na vyjadrenie solidarity s chudobnými v Afrike, ktorým častokrát chýbajú príležitosti na ceste z chudoby.

Za 40 dní si už dokážeme uvedomiť a nájsť v živote veci, ktorých sa chceme vzdať a aj s tým prakticky začať. SKCH preto v pôste ponúka dať zriekaniu sa konkrétny zmysel a vložiť ho vo forme štedrosti do Pôstnej krabičky. Ako vravievala Matka Tereza: „Človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma, ale hlavne z tej, ktorú daruje.“

Anna Alum – tvár kampane aj filmu

Tvárou kampane je stredoškoláčka Anny Alum, ktorá našla nový domov v centre Gift of Love v Ugande. SKCH postavila toto centrum pre deti s ochorením HIV len vďaka solidarite darcov zo Slovenska. „Anna je inšpiráciou pre mladšie deti. Keď sem prišla, nevedela ani lokálny jazyk a v škole sa jej vôbec nedarilo. Dnes je najlepšou žiačkou v triede,“ ozrejmuje Petra Janíková, dobrovoľníčka SKCH, ktorá jej pomáhala s doučovaním. Annin životný príbeh môžete spoznať vo filme Príbehy z krabičky. Premiéru bude mať 8. apríla 2022 o 17:25 na obrazovkách TV LUX. Charita ho potom pošle všetkým darcom, ktorí odoberajú newsletter Pôstnej krabičky.

Cieľom SKCH v Afrike je vytvárať príležitosti na dôstojný život

Počas roku 2022 chce SKCH pokračovať v starostlivosti o všestranný rozvoj chudobných deti v centrách v Ugande a Rwande so zreteľom na siroty a polosiroty. Zrekonštruuje škôlku v ugandskej dedinke Arra a do školky v Unne prijme nové deti. Plánuje tiež pokračovať v remeselných kurzoch pre mladých mužov a ženy. Po dobrých skúsenostiach z minulého roka vyškolí ďalšie rodiny v okolí Adjumani na severe Ugandy v zlepšených spôsoboch pestovania kukurice, ryže či fazule. Rodiny vytvoria skupiny, kde budú spoločne pracovať a sporiť si na svoje základné potreby. V spolupráci s rwandskou diecéznou charitou Cyangugu podporí deti so zdravotným znevýhodnením. Ich rodiny získajú prístup k lekárskym vyšetreniam, liekom a dostanú hospodárske zvieratá.

Pôstnu krabičku si môžete objednať

Obálky, v ktorých nájdete papierovú krabičku, brožúru s informáciami o podporovaných projektoch i svedectvami o význame práce SKCH na africkom kontinente, si môžete od 14. marca vyzdvihnúť v predsieňach kostolov alebo požiadať o ich zaslanie cez formulár na www.postnakrabicka.sk alebo telefonicky na 0910 852 474.