Slovenská katolícka charita (SKCH) bola prvou organizáciou prítomnou na hraniciach od vypuknutia vojnového konfliktu. Okrem bezprostrednej pomoci na hraniciach a pravidelných týždenných závozov humanitárnej pomoci a liekov na Ukrajinu poskytuje podporu odídencom formou integrácie. A preto prvé kroky ľudí, ktorí ušli pred konfliktom na Ukrajine a našli dočasné útočisko na Slovensku, budú po novom smerovať do centier podpory. SKCH ich prostredníctvom svoji arci/diecéznych a eparchiálnych charít otvára celkovo dvadsaťpäť, jedno z nich v Košiciach na Hlavnej 68 už tento štvrtok (9.6) o 14 hod.
Kto mi vie poskytnúť ubytovanie? Aké doklady potrebujem pre pobyt na Slovensku a kde ich vybavím? Ako prihlásim deti do školy, kde nájdem prácu a mám nárok na finančnú a potravinovú pomoc? Na tieto a ďalšie otázky hľadajú najčastejšie odpoveď ľudia, ktorí ušli na Slovensko pred konfliktom na Ukrajine. V charitných centrách podpory im na nich odpovie tím odborne vyškolených pracovníkov. K dispozícií je aj psychológ; v centre podpory v Košiciach je ním Oľga z Mariupoľa. Utiekla pred vojnou a útočisko našla práve tu, kde jej pomocnú ruku podala Gréckokatolícka eparchiálna charita Košice.
„Oľga sa pre nás stala predĺženou rukou pri komunikácií s Ukrajincami, veľmi rýchlo sa integrovala a stala sa neodmysliteľnou súčasťou našej práce. Svoju prax z oblasti psychológie využila pri pomoci ďalšej žene – Júlii, ktorá je onkologickým pacientom, chodí na chemoterapiu a snaží sa proti zákernej chorobe bojovať“, hovorí Anna Ivanková riaditeľka Gréckokatolíckej eparchiálnej charity Košice, pod ktorú spadá aj toto centrum.
Centrá splnia úlohu dôležitého prvého kontaktu a zároveň poskytnú asistenciu. Charita ich zriadením reaguje na potreby, ktoré vznikli po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. „Otvárame ich vďaka podpore z Emergency appeal-u. Ide o finančný mechanizmus pre riešenie kríz a humanitárnych katastrof vo svete. Zastrešuje ho Caritas Internationalis, medzinárodná organizácia, ktorej súčasťou je aj Slovenská katolícka charita,“ vysvetľuje generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech. Aktuálne centrum poskytuje potravinovú a materiálnu pomoc, psychologické podporu, sprevádzanie a pomoc s hľadaním si práce, či ubytovania.
Na Slovensku požiadalo o dočasné útočisko pre konflikt na Ukrajine zatiaľ 75-tisíc ľudí, z toho približne 12-tisíc žije v Košickom kraji. Centrá podpory sú otvorené v Bratislave, Trnave, Nitre, Žiline, Rožňave, Banskej Bystrici, Poprade, Ružomberku, Prešove, Dolnom Kubíne a mnohých ďalších mestách. Všetky potrebné informácie o ich činnosti ako aj kontaktné údaje nájdete na webovej stránke www.charita.sk.