Charita vyhlasuje zbierku na pomoc rodinám z Náhorného Karabachu | Slovenská katolícka charita


Charita vyhlasuje zbierku na pomoc rodinám z Náhorného Karabachu

pridal: charita | dátum: 27. marca 2024 | kategória: Aktuality

V septembri 2023 ušlo do Arménska vyše 100 000 utečencov a utečenkýň z Náhorného Karabachu. Slovenská katolícka charita(SKCH) im pomáha v oblasti Gegharkounik, a to len pár kilometrov od hraníc s Azerbajdžanom. Väčšina rodín býva v chudobných dedinkách v opustených domoch, kde chýbajú toalety, tečúca voda či sporák na varenie. Vďaka zbierke by sa ich život mohol zlepšiť. 

Dominika Šimonffyová, manažérka humanitárnej pomoci SKCH, navštívila tento týždeň viacero týchto rodín. Spoločne s miestnym partnerom Armenian Caritas zisťovali najdôležitejšie potreby a priniesli im svetlo nádeje v tomto predveľkonočnom období. Arménsko je prvou krajinou, ktorá prijala kresťanstvo, a aj medzi zopár vecami, ktoré si ľudia so sebou vzali, bolo vidieť obrázky Svätej rodiny. Hoci im chýba domov, túžia len po pokojnom živote v mieri. Miestna komunita sa im snaží byť nápomocná, no je náročné pomôcť stovkám rodinám vybudovať nový život od nuly. Pýtajú si od nich pracovné nástroje na obrábanie pôdy či zvieratá na chov. “Jednota ľudí a ochota je dosť na to, aby sme mohli pomáhať. Život ukazuje, že ak ostane človek sám, je ťažké vyriešiť svoje problémy, spoločne to však dokážeme.“ Aharon Khachatryan, predseda miestnej komunity.

Hrant so svojou manželkou v Náhornom Karabachu vlastnili kombajn a živili sa poľnohospodárstvom. Najskôr prišli do Jerevanu, no vo veľkom meste nemali šancu prežiť. Na vidieku žijú aj so starými rodičmi v prenajatom dome so záhradou, aby si mohli pestovať zeleninu. Chatrné zdravie mu nedovoľuje venovať sa záhrade, ale aj napriek tomu sám doma postavil novú toaletu. V dome je zima, jediné teplo prichádza z malej piecky, v ktorej pečú chlieb. Rodina prerátava každý dram, keďže múku nakúpia oveľa lacnejšie než hotový chlieb.

Charita sa stretla aj s Armine, ktorá sa sama stará o svoje 4 deti, najmladšie dievčatko má len dva roky. Najstarší syn kvôli traume prestal úplne rozprávať. Zo svojho domova ušli len s tým, čo vzali do rúk. V dome je zima, chýba sporák na varenie či základné vybavenie. Na dvore je možno vidieť len rozpadajúcu sa latrínu a lavór, v ktorom Armine perie oblečenie.  

Rovnaký obraz je vidieť aj v iných rodinách, chýba im toaleta, vaňu majú v stodole a vodu si nahrievajú len na kachliach. Našou zbierku vieme zlepšiť život 270 rodinám, aby mali kuchynské zariadenie, elektrickú rúru či práčku. 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodnú pomôcť a finančne podporiť zbierku.

Darujte rodinám z Karabachu vybavenie do domácnosti online na https://charita.darujme.sk/armensko/ alebo prostredníctvom bankového prevodu na číslo účtu IBAN SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 374. Ďakujeme!