Chlad na ulici aspoň na pár hodín vymenia za teplo v centre | Slovenská katolícka charita


Chlad na ulici aspoň na pár hodín vymenia za teplo v centre

pridal: charita | dátum: 10. januára 2024 | kategória: Aktuality

„Nie je jedno v akom prostredí s núdznymi pracujeme,“ hovorí na margo zrekonštruovaných priestorov Centra pomoci človeku zástupca riaditeľa Trnavskej arcidiecéznej charity Igor Strýček.

Boris má 46 rokov a prespáva v opustenej plechovej búde bez možnosti akéhokoľvek zdroja tepla. „Aspoň mi tam nefúka,“ hovorí. Nesťažuje si, zdá sa, že sa snaží obrniť sa a nepripúšťať si, že v tomto počasí byť vonku nie je vôbec jednoduché. V búde si vraj dáva pod seba vrstvy kartónu a pomáha aj, keď si ruky vopchá medzi nohy a skrčí sa. Tak sa snaží zahriať, kým nenastane ráno. Dnes ho zobudila správa od kamaráta, že ho pozýva na teplý čaj. Odtiaľ išiel do Centra pomoci človeku, kde mu navarili ďalší a kde dostal teplé jedlo, aby sa nasýtil. A keďže jeho stará bunda sa už nedala zapnúť, mal šťastie a v centre mu za ňu našli funkčnú náhradu.

Spolu s Borisom dnes do Centra pomoci človeku prišlo ďalších 40 až 50 ľudí, ktorí sa potrebujú počas dňa niekde zohriať, posedieť si a oddýchnuť. Nemajú inú možnosť, ako prísť sem, inak by boli vonku a mrzli. Niektorí prišli priamo z trnavskej nocahárne, ktorú musia opustiť v ranných hodinách, niektorí rovno z ulice. V mínusových teplotách však všetkým chýba ešte o niečo viac domáce zázemie, v ktorom by mohli tráviť čas. Lenže nemajú nič, iba možnosť byť v Centre.

Na charite tak aspoň čiastočne zaženú chlad i hlad. 10 litrový hrniec teplej polievky je schopných pár klientov vyprázdniť za pár minút. Čas tu môžu tráviť niekoľko hodín – môžu si čítať, oddychovať, oprať si veci, osprchovať sa, porozprávať sa s pracovníčkami, ktoré sú ochotné pomôcť im – môžu sa im popýtať na ubytovanie či prácu, ak by u príjemcov pomoci cítili záujem. Niektorí z nich majú ešte šancu ulicu opustiť. No keď zamknú centrum, každý sa už musí postarať o seba sám.

Centrum pomoci človeku pomáha dlhodobo ľuďom v krízovej situácii. Do novozrekonštruovaných priestorov sa presťahovalo vlani. S financovaním prestavby pomohlo aj Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj. Centrum spĺňa európske štandardy a na slovenské pomery sú jeho priestory výnimočné.

„Dnes, keď sme otvorili nové Centrum pomoci človeka, ostáva sa nám popasovať s predsudkami či názormi, že ľudia bez domova takéto moderné zariadenie nepotrebujú. Vraj si ho nebudú vážiť a prečo sme vyvinuli toľko úsilia pre ľudí, ktorí svoj život premárnili?  Dovolím si povedať, že zvládnuť túto výzvu bude rovnako náročné, ako samotný proces výstavby. Charita má v tejto veci už po stáročia nezastupiteľnú úlohu. A to, ukázať svetu, že nie je celkom jedno, v akom prostredí s núdznymi ľuďmi pracujeme – ak im budeme pomáhať v „stodole“, tak sa budú títo ľudia ako v „stodole“ aj správať. Samotný priestor im priamo napomáha, aby nejakým spôsobom začali vnímať vlastnú hodnotu, a vďaka nemu si môžu uvedomiť, že aj oni môžu sedieť pri stole s obrusom a jesť s príborom,“ uviedol na margo centra zástupca riaditeľa trnavskej charity Igor Strýček.

Ak by ste chceli ľuďom bez domova v Trnave pomôcť, môžete do Centra na Hlavnej ulici priniesť zimné bundy, rukavice, čiapky a ponožky. Malým kúskom teplého oblečenia im tak môžete pomôcť prečkať tieto chladné dni. Ďakujeme!