Čiperná babička Mária sa dožíva stopäť rokov | Slovenská katolícka charita


Čiperná babička Mária sa dožíva stopäť rokov

pridal: wp-dev | dátum: 5. septembra 2012 | kategória: Aktuality

Text a foto:Drahomíra Vargová

Málokto tuší, že kdesi na Slovensku sa nachádza obec Pčoliné. Vo svojom erbe nesie včelí úľ – veď po rusínsky „pčoly“ znamenajú včely. Obec je však zaujímavá ak niečím iným, resp. niekým. Žije tu čiperne ako tie včeličky a stále v dobrom zdraví jedna babička. Má presne stopäť rokov…

Moja stará mama Mária Tereková (rodená Durňaková) oslávila prednedávnom svoje stopiate narodeniny. Počujete dobre! 105 rokov je na tomto svete spolu s nami. Oslávenkyňa sa narodila 23. júla 1907 v obci Pčoliné (v okrese Snina). Recept na svoju dlhovekosť a včeličkovskú usilovnosť, čipernosť neprezradila, no jej život nebol ľahký. Pochádza z jedenástich detí, a ako to začiatkom minulého storočia bývalo takmer zvykom – nie všetky deti po narodení prežili. Ich prežilo len sedem. Zo všetkých súrodencov dnes žije už len ona.

Celý svoj aktívny život pracovala na poli. V miestnom roľníckom družstve zotrvala ako vytrvalá družstevníčka až do svojich 80 rokov. Počas II. svetovej vojny pomáhala partizánom – so svojou mladšou sestrou Zuzanou im do lesa nosila jedlo.

S manželom, ktorý však zomrel pred štyridstiatimi rokmi, mala jednu dcéru Máriu. Tá sa až do svojej smrti v roku 2011 (aj so svojím manželom) o babičku príkladne starala v jej rodnej obci. Babička Mária má dve vnučky a štyroch pravnukov. Ktoré situácie zo svojho života považuje za výnimočné? Tie, keď niekto ocenil jej prácu. Keďže vždy bola príkladnou pracovníčkou na miestnom jednotnom roľníckom družstve, raz pre ňu prišiel šofér na krásnom osobnom automobile Tatra 603 – aby prišla dojiť kravy. V minulosti sa však na takýchto automobiloch mohli voziť len významní štátni predstavitelia a vedúci pracovníci. Bola to pre ňu pocta.

Babička nestráca ani chuť do jedla. Vždy si rada pochutnala na rôznych pokrmoch – pripravených z kapusty či zemiakov. Dnes je tomu podobne. A také chutné palacinky či tradičné lokše zapíja kyslým mliekom. Čo sa ešte jedla týka – obrovskú radosť jej vždy urobí nie práve najzdravší, no úžasne chutný vyprážaný bravčový rezeň s klasickým majonézovým šalátom. Ten si však dopraje už len príležitostne. Zdravie netreba pokúšať…

Vzhľadom k svojmu veku je pravdepodobne najstaršou obyvateľkou Slovenska. Spokojne trávi svoje chvíle v Zariadení pre seniorov AEVITAS n.o. v rodnej obci Pčoliné, pričom na ňu nezabúdajú najbližší rodinní príslušníci. Netreba azda ani dodávať, že svojím optimizmom prispieva k dobrej nálade svojich spolubývajúcich.

Viac info nájdete na stránke www.charita.sk/seniori