Dobrovoľníci v Slovinsku: Pomáhajú upratovať, ale sú aj nádejou pre ľudí, že neostali sami | Slovenská katolícka charita


Dobrovoľníci v Slovinsku: Pomáhajú upratovať, ale sú aj nádejou pre ľudí, že neostali sami

pridal: charita | dátum: 16. augusta 2023 | kategória: Aktuality

Naša sesterská charita v Slovinsku sa snaží pomáhať postihnutým obetiam ničivých záplav nielen finančne či materiálne, ale aj s vyčistením ich obydlí.

Po ničivých záplavách, ktoré zasiahli Slovinsko 4. augusta, sú aj srdcia slovenských veriacich v modlitbe s tými, ktorých postihla táto katastrofa. Prívalové dažde zasiahli dve tretiny územia Slovinska a spôsobili tak evakuáciu tisícov miestnych obyvateľov a turistov. Voda zničila alebo poškodila domy, ale aj verejnú infraštruktúru, cesty, mosty a železnice, na mnohých miestach nefunguje dodávka vody ani elektriny. Odhadované finančné náklady na škody boli vyčíslené na pol miliardy eur.

Naša sesterská organizácia Slovenska karitas poskytuje od prvého momentu veľmi potrebnú pomoc evakuovaným v koordinácii so slovinskou civilnou ochranou.

V 25 farnostiach pomáha s ubytovaním, pitnou vodou, čistiacimi prostriedkami a potravinami, ktoré nepotrebujú chladenie, keďže vo väčšine postihnutých oblastí nie je elektrina. Na mieste slovinská charita zhromažďuje materiálnu pomoc a prosí o príspevky, za ktoré nakúpi ďalšie potrebné veci.

„V najbližších týždňoch budeme veľmi potrebovať sušičky, ktoré v Slovinsku nebudú k dispozícii, pretože ich potreby sú naozaj veľké,“ vysvetľuje Jana Lampe, vedúca oddelenia medzinárodnej rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci v Charite Slovinsko.

Odvlhčovače vzduchu sú teraz veľmi potrebné pre majiteľov postihnutých domov.

Slovinská vláda prisľúbila päť miliónov eur na obnovu postihnutých domácností, rovnaká čiastka ide aj tamojšiemu Červenému krížu. Slovinsku pomáhajú aj charity z okolitých krajín. Okrem Poľska do Slovinska prúdi aj pomoc z Nemecka, ktoré podobné záplavy zažilo v roku 2021 a tak nemecká charita pomáha aj zdieľaním vlastných skúseností. Do slovenského Mariboru priviezli odvlhčovače a ďalšiu techniku, ktorá bežným ľuďom pomôže pri odstraňovaní dôsledkov záplav a pri upratovaní.

Na výzvu zapojiť sa do pomoci miestnym zareagovalo viac ako šesťsto mladých dobrovoľníkov.

Pri odstraňovaní dôsledkov záplav pomáhajú v krajine aj dobrovoľníci. Na výzvu organizácie Young Caritas pomôcť pri upratovaní domov a odstraňovaní blata zareagovalo viac ako šesťsto mladých ľudí. Ich oddanosť sa skutočne cení. Matej Pirnat, z diecéznej charity v Celje hovorí:  „Každý deň vysielame dobrovoľníkov do oblastí, kde je potrebné upratovanie. Miestni ľudia sa radujú, že nie sú sami, že k nim niekto príde, spolu urobia kus práce a odbúrajú únavu. Mnohí ľudia sa stále zdržiavajú v zaplavených oblastiach. Naši dobrovoľníci sa s nimi rozprávajú, pomáhajú im spracovať traumy, pocity strachu, ktoré počas týchto povodní zažili. Aj preto úprimne ďakujeme všetkým, ktorí prichádzajú z celého Slovinska a pomáhajú nám pomáhať ľuďom. Úprimne všetkým ďakujeme za prejavenú dôveru, za vaše otvorené srdce a buďte pri nás aj naďalej.“

Zdroj foto: Slovenska karitas