Fero Guldan vystaví 3 kolekcie svojich nových obrazov v charite | Slovenská katolícka charita


Fero Guldan vystaví 3 kolekcie svojich nových obrazov v charite

pridal: wp-dev | dátum: 19. septembra 2011 | kategória: Aktuality

Slovenská katolícka charita (SKCH) vo svojich priestoroch budovy na Kapitulskej 18 (Bratislava) dňa 22.9.2011 o 16.00 hod. otvára výstavu 3 kolekcií nových obrazov Fera Guldana. Slávnostne ju uvedie Jozef Mikloško, vystúpi sláčikové kvarteto Ad Gloriam Dei. Súčasťou výstavy bude aj sv. omša o 15.00 hod. v charitnej kaplnke (interiér kaplnky Fero Guldan, 1995).

Ako vystavujúci hostia sa predstavia architekt Michal Bogár s cyklom pastelov v predsieni kaplnky v suteréne a sochár Jozef Barta vystaví sochy z dreva na nádvorí SKCH. O 15.00 hod. SKCH pozýva na živú bohoslužbu v kaplnke, o 16.00 hod. účastníkov privíta generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák , zaznie príhovor Jozefa Mikloška. Vystúpi sláčikové kvarteto Ad Gloriam Dei.

„Fajnovosť je v tom, že keď ty už máš toho dosť, čo potrebuješ, dokážeš odovzdávať iným. Trvám na tom, že umenie je pre mňa iba hlásenie sa k tomu, od koho darček máš. Môžeš ho chváliť rôznymi spôsobmi a to je sloboda. Bezohľadne voči konvenciám, jednoducho to môžeš. Umenie je sloboda. A aj prostredníctvom charity môžem túto slobodu rozdávať ďalším ľuďom“, hovorí Fero Guldan o svojej spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou.

Výstava Fera Guldana zahŕňa:

17 obrazov z loretánskych litánií:

Zrkadlo spravodlivosti, Stolica múdrosti, Príčina našej radosti, Nádoba duchovná (Príbytok Ducha Svätého), Nádoba poctivá, Nádoba výbornej pobožnosti, Ruža duchovná, Veža Dávidova, Veža zo slonových kostí (Vzor čistoty), Dom zlatý (Obydlie lásky), Archa úmluvy, Brána nebeská, Hviezda ranná, Uzdravenie nemocných, Útočište hriešnikov, Potešenie zarmútených, Pomocnica kresťanov.

7 bolestí Panny Márie, lebo Slovensko netuší, čo má v štátnom sviatku:

Pri počutí proroctva Simeonovho: Tvoju vlastnú dušu prenikne meč!

Pri úteku s Ježiškom do Egypta

Pri stratení svojho dvanásťročného synčeka v chráme

Pri stretnutí s Ježišom na krížovej ceste

Mária pod krížom svojho Syna

Mŕtve telo Pána Ježiša Krista kladú Márii do lona

Mária pri pochovávaní Ježiša

14 zastavení Krížovej cesty

Výstava bude otvorená denne Po-Pia: 10.00 – 15.00 do 27.9. 2011