Veľa detí žijúcich s hiv/aids zomrie pred oslavou svojich druhých narodenín. Príčinou sú chýbajúce medikamenty, ktoré by boli svojím zložením a formou podávania vhodné pre deti. Cirkevné organizácie, ako napr. Slovenská katolícka charita, preto vyzývajú Medzinárodné spoločenstvo ako aj farmaceutické koncerny, aby sa zasadili za vývoj a produkciu preparátov vhodných pre deti. Nie je ťažké si predstaviť, že deti nedokážu napr. prehĺtať tabletky a potrebujú lieky v tekutej formy – sirupy. Tiež zloženie liekov treba modifikovať, aby neboli také silné, aby ich malé telíčka dokázali prijať.
1. decembra 2009 odštartovala celosvetová sieť Caritas kampaň “HAART pre deti”, ktoré žijú s aids. Z vyše dvoch miliónov infikovaných detí na svete žije 1, 8 milióna len v Afrike. “HAART“ je v angličtine vlastne taká slovná hračka: na jednej strane za týmito piatimi písmenami skrýva medikamentózna starostlivosť pre hiv+ ľudí (“Highly Active Anti-Retroviral Treatment”) a na druhej strane to znamená srdce. „Touto kampaňou chceme vlastne povzbudiť farmaceutické spoločnosti, vlády, ale aj spoločenstvo ľudí, aby ukázalo týmto hiv+ deťom svoje srdce a ľudskú tvár.“, hovorí o kampani Robert Vitillo, expert na hiv/aids z Caritas Internationalis.
Prezident rakúskej charity, Franz Küberl, odovzdal na záverečnom podujatí XVIII. Svetovej konferencie o AIDS vedúcej sekcie rozvojovej spolupráce na rakúskeho Ministerstva zahraničných vecí 21.000 podpisov. Mladí z Rakúska, Slovinska a Slovenska si pripravili sprievodný program, kde predviedli tanečné vystúpenie či krátke video z ranného workshopu.
10 faktov o hiv/aids
- na svete žije 33 miliónov ľudí infikovaných hiv/žijúcich s aids. Ubehlo 30 rokov od výskytu prvých aids prípadov. Odvtedy zomrelo 25 miliónov ľudí. (zdroj: UNAIDS, World Aids Day Report, Aids outlook 2009, S. 3)
- v roku 2008 sa novoinfikovalo2,7 milióna ľudí. Päť miliónov ľudí, ktorí potrebujú antiretrovirálnu liečbu, k nej nemajú prístup. Viac ako 50% všetkých infikovaných o svojom statuse vôbec nevie. (zdroj:UNAIDS, Outlook Report 2010, S.5; UNAIDS/WHO/UNICEF: Towards Universal Access – scaling up priority interventions in the health sector, progress report 2009, S. 131)
- dnes žije vo svete 2,1 milióna detí s vírusom hiv. 62% detí, ktoré potrebujú terapiu, nedostávajú nijaké medikamenty. (zdroj: UNAIDS, Epidemic Update, 2009, S. 6; UNAIDS/WHO/UNICEF: Towards Universal Access – scaling up priority interventions in the health sector, progress report 2009, S. 87)
- 90% hiv+ detí sa nakazilo pred alebo počas pôrodu, alebo pri dojčení. Opatrenia na zabránenie prenosu hiv za matky na bábätko dokážu znížiť pravdepodobnosť nákazy na menej ako 2%.. (zdoj: http://www.avert.org/children.htm)
- v roku 2008 wurden in 41 Ländern nur 15 Prozent der Kinder HIV-positiver Mütter in den ersten zwei Monaten nach ihrer Geburt getestet. Bekommen HIV-positive Kleinkinder keine Medikamente, stirbt ein Drittel von ihnen bereits im ersten Lebensjahr, die Hälfte noch vor ihrem zweiten Geburtstag. (Quelle: http://www.childinfo.org/hiv_aids_treatment_care.html)
- 15 miliónov detí stratilo v dôsledku aids jedného alebo oboch rodičov. Dvanásť miliónov z nich žije v Afrike južne od Sahary. (zdroj: UNAIDS, Report on the global Aids epidemic, 2008, ab. S.163; UNAIDS/UNICEF/UNFPA/WHO: Children and AIDS, 4th stocktaking report, 2009, S. 21, www.worldaidsorphans.org)
- podľa UNAIDS by bolo na boj proti hiv/aids potrebných 25 miliárd amerických dolárov (okolo 18 miliárd eur). Koľko prostriedkov však bude k dispozícii v 2010 v skutočnosti je nejasné. (zdroj: UNAIDS, Outlook Report 2010, S. 24; appablog.wordpress.com/2010/04/26/g8-14.07.2010)
- pre mnohých chudobných ľudí planéty sú nové účinné lieky druhej generácie pre prísne zaobchádzanie s patentmi pridrahé. Ak stáli v roku 2008 lieky prvej generácie 261 dolárov na osobu na rok, moderné menej toxické a lepší znášané lieky druhej generácie stoja 1480-2190 dolárov na osobu na rok. (zdroj: UNAIDS/WHO/UNICEF: Towards Universal Access – scaling up priority interventions in the health sector, progress report 2009, S. 74-76)
PREČÍTAJTE SI AJ:
...a ešte veľa skvelých článkov o činnosti charity...