Haiti: Rezervoár na vodu už slúži svojmu účelu | Slovenská katolícka charita


Haiti: Rezervoár na vodu už slúži svojmu účelu

pridal: wp-dev | dátum: 14. marca 2011 | kategória: Aktuality

Škola sv. Františka Saleského sa nachádza vysoko na kopci v obci Riviere Froide asi 15 km od Port-au-Prince a patrí medzi najlepšie školy v okolí. Svoju zásluhu na tom má kongregácia malých sestier sv. Terezky, ktoré ju spravujú. Sestry tu majú okrem iného aj provinciálny dom, zdravotné stredisko a dom pre postihnuté deti. Škola sa skladá z materskej, základnej a strednej školy. Navštevuje ju 1200 žiakov.

Počas ničivého zemetrasenia z 12.januára 2010 bola škola kompletne zrútená a v jej ruinách zahynulo veľké množstvo žiakov a učiteľov, ktorí tam mali poobedňajšie vyučovanie. Všetko, čo patrilo škole, toalety, jedáleň, rezervoár bolo zničené, alebo poškodené natoľko, že sa už nedalo používať. Celý areál treba kompletne vybudovať.

Slovenská katolícka charita (SKCH) odpovedala na žiadosť sestier a finančne podporila stavbu nového rezervoára na vodu. Deti takto majú k dispozícii čistú pitnú vodu denne, čo znižuje riziko, že by sa mohli nakaziť cholerou, ako keby si museli zabezpečovať vodu samé.

SKCH by chcela školu dlhodobo podporovať, preto začala spolupracovať so sestrami na projekte Adopcia na diaľku®, v ktorom chce vybraným deťom vďaka slovenským darcom dlhodobo poskytovať pomocnú ruku v ich štúdiách. Takýmto spôsobom bude môcť odpovedať aj na viaceré potreby školy do budúcna a pomôcť tak k znovuvybudovaniu ideálnych podmienok pre žiakov školy.