Hľadáte oddych vo Vysokých Tatrách? Aj Charitný domov môže byť ideálnym miestom na vašu dovolenku | Slovenská katolícka charita


Hľadáte oddych vo Vysokých Tatrách? Aj Charitný domov môže byť ideálnym miestom na vašu dovolenku

pridal: charita | dátum: 28. februára 2020 | kategória: Aktuality

Slovenská katolícka charita (SKCH) prevádzkuje charitné domovy a zariadenia po celom Slovensku. Všetky sú výnimočné a všetky ponúkajú istý druh pomoci. No nájdete medzi nimi i taký, aký by ste možno ani nečakali. Charitný domov v Dolnom Smokovci je zariadenie poskytujúce dovolenku s Tatrami nad hlavou a duchovnou radou hneď za dverami.

Charitný domov poskytuje ubytovacie a stravovacie služby na úrovni 2-hviezdičkového penziónu počas celého kalendárneho roka. V ponuke má izby s 1 až 3 lôžkami, so sociálnym zariadením na chodbách, polpenziou alebo plnou penziou. Čím je teda Charitný domov iný? Tak ako na rekreáciu, poslúži aj k duchovnej obnove, a to nielen symbolicky, skrz nádhernú prírodu, ale doslovne. 

Jediný v čase komunizmu

Príbeh Charitného domova siaha do roku 1938 a figuruje v ňom meno biskupa Jána Vojtaššáka ako dobrodinca, ktorý domov kúpil pre potreby Slovenskej katolíckej charity. Počas totality a komunistického režimu, ktorý usiloval o likvidáciu cirkvi, bol Charitný domov jediným domovom s duchovným poslaním na Slovensku, kde kňazi a tajní rehoľníci vykonávali duchovné cvičenia.

Charitný domov i dnes pravidelne usporadúva duchovné cvičenia pre kňazov a rehoľné sestry či jednotlivcov, farnosti a rodiny. Súčasťou zariadenia je kaplnka vykonávajúca sv. omšu každý deň. Účasť na slávení je dobrovoľná a duchovné aktivity plne vyvažujú rekreačné možnosti, ktorých je v okolí viac než dostatok.

Charitný domov je domovom

O čistotu domova sa starajú Milosrdné sestry Svätého Kríža, ktorým bolo zariadenie zverené v roku 1973. Vďaka nim je charitný domov skutočným domovom s atmosférou, ktorá zasiahne aj vás. Priestory zariadenia pôsobia veľmi prívetivo a – napriek spoločným sociálnym zariadeniam – sú aj nesmierne pohodlné. Je v nich niečo domácke, čo kulminuje najmä v spoločenskej miestnosti. Kopec kníh, “retro” kreslá a postarší televízor vyvolávajú emócie nostalgie a sú opakom strohosti, ktorú by ste v Charitnom domove očakávali.

Malebné prostredie Tatier

Charitný domov sa nachádza v krásnom a tichom horskom prostredí. V blízkosti je zastávka tatranskej elektrickej železnice, ktorá vás ľahko dopraví na začiatok jednej z mnohých turistických trás. Priamo od domova vedie chodník do Starého Smokovca či na Hrebienok a v zime je blízko lyžiarsky vlek. Ak nezamierite do hôr, môžete navštíviť pamiatky v okolí, alebo sa vybrať hoc i ďalej, do neďalekých miest spoznávať krásy Levoči a Spiša.

Navštívte nás

Vysoké Tatry, a obzvlásť oblasť Smokovca, sú obľúbenou a zvyčajne i drahou lokalitou na pobyt. Či ste jednotlivec, rodina alebo skupina, veriaci či neveriaci, Charitný domov je príjemnou voľbou, kde zložiť hlavu a duchovne sa občerstviť za veľmi priaznivú cenu. Vašou účasťou zároveň podporíte sestry rehole Sv. Kríža a ďalšie bezproblémové fungovanie ich domova.

Viac informácií o možnostiach ubytovania nájdete TU.

Fotografie: Monika Ščasná