Hovoriť o práci v charite je stále potrebné | Slovenská katolícka charita


Hovoriť o práci v charite je stále potrebné

pridal: charita | dátum: 20. júna 2022 | kategória: Aktuality

Charita nie je len o zbere šiat pre núdznych, ako si mnohí mylne myslia. Rozmanité aktivity, ktoré sa konali v rámci Národného týždňa charity (4.-12. jún), mali opäť verejnosti priblížiť, čo práca v nej zahŕňa.

Charitná cukráreň, bazár kníh, čistenie verejných priestranstiev – aj takýmto programom sa na Národnom týždni charity podieľali charitné centrá po celom Slovensku. V Bratislave, Trnave, Nitre, na strednom Slovensku, ale aj v košickom a prešovskom kraji boli naplánované podujatia pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o služby charity a aktivity súvisiace s pomáhaním druhým. Prezentáciu činnosti v informačných stánkoch dopĺňali aj ručne robené výrobky klientov charity.

Program Národného týždňa charity otvorila svätá omša celebrovaná otcom biskupom Tomášom Galisom v Rajeckej Lesnej, na ktorej sa zišli stovky ľudí. Program následne pokračoval vo viacerých mestách Slovenska. V Bratislave Slovenská katolícka charita sprístupnila verejnosti záhradu, v ktorej si mohli návštevníci pozrieť fotky Antona Friča. Zachytávajú pomoc Charity ukrajinským utečencom, ktorí prišli hľadať pomoc na Slovensko. Záujem bol aj o výrobu potlače na vlastné tričko, čo bola sprievodná aktivita v rámci Víkendu otvorených parkov a záhrad.  

V Považskej Bystrici sa konala Detská cukráreň, kde si návštevníci mohli pochutnať na sladkých dobrotách od detí z tamojšieho Centra pre deti a rodinu Filipa Neriho. Pripravené boli aj zábavné atrakcie či hudobné vystúpenia. „Bola to požehnaná akcia, čo sa týka počasia aj účasti,“ skonštatovala spokojne riaditeľka Helena Stašáková. „Deťom sa od návštevníkov dostalo uznania, ktoré sú akoby hojivou náplasťou na ich zranenia. S každou takouto aktivitou akoby trocha podrástli,“ povedala. Vyzbierané peniaze použijú, aby deťom v tomto zariadení spríjemnili leto.

Deti nielen piekli, ale aj obsluhovali. Takéto podujatia im pomáhajú rásť.

V znamení športu sa Národný týždeň charity niesol v Trebišove, kde sa konali preteky Spoznaj Trebišov behom/Charity RUN. Zúčastnilo sa ho asi osemsto bežcov a výťažok poputuje na ďalšie aktivity príslušnej charity.

Ekologické poslanie mal Národný týždeň charity v Nitre, kde šesť klientov charity pomohlo upratať čiernu skládku na území mesta. V meste pod Zoborom sprístupnili aj Útulňu kníh, ktorá dáva šancu už nepotrebným výtlačkom. Knihy sa tu však nepredávajú, záujemcovia si ich môžu odniesť za dobrovoľný dar či modlitbu za organizáciu. „Plánujeme ju sprístupniť pravidelne, ľudia si tu môžu oddýchnuť pri čítaní, deti sa zase pohrať v detskom kútiku,“ prisľúbila Petra Balážová za Diecéznu charitu Nitra.

Bohatým programom sa zapojili do Národného týždňa charity aj v Trnave – počnúc svätou omšou, bazárom kníh až po posedenie v komunitnej kaviarni Špitálik, kde sa návštevníci mohli zapojiť do diskusie o práci v charite a vypočuť si koncert speváčky Moniky Ližbetin. Nechýbala ani torta, ktorá symbolicky pripomenula 95. výročie pôsobenia charity na Slovensku.

Naplánované boli aj stretnutia verejnosti priamo so zamestnancami charity. Jedno také sa uskutočnilo na Spiši, v Spišskom Štiavniku. Oľga Potôčková, ktorá vedie miestny Dom Charitas, potvrdila, že ľudia mali záujem sa o práci v Charite dozvedieť viac. „Aj napriek tomu, ako dlho pôsobí na Slovensku, si nás stále spájajú najmä so zbieraním oblečenia. Boli prekvapení, keď sme im povedali, čo všetko robíme a chceli vedieť, ako by mohli aj sami pomôcť.“

Práca dobrovoľníkov je pritom v charite veľmi oceňovaná, podieľajú sa takmer na všetkom, čo charita robí. Aj im, rovnako ako zamestnancom patrí v rámci Národného týždňa charity poďakovanie za prácu, ktorú robia pre druhých. Jedno z takýchto ďakovných stretnutí sa uskutočnilo aj v bratislavskom Kostole sv. Alžbety. Bolo spojené so svätou omšou, ktorú celebroval otec arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Bolo to veľmi milé a srdečné stretnutie, ale v prípade dobrých ľudí to ani nemôže byť iné,“ zhodnotil Martin Takács za Bratislavskú arcidiecéznu charitu.