Humanitárna pomoc pre obete zemetrasenia na Haiti | Slovenská katolícka charita


Humanitárna pomoc pre obete zemetrasenia na Haiti

pridal: wp-dev | dátum: 11. mája 2010 | kategória: Aktuality

Slovenská katolícka charita (SKCH) pripravuje spolu s reholou Dcér krestanskej lásky sv. Vincenta de Paul a clenmi siete Caritas humanitárnu pomoc obetiam zemetrasenia na Haiti. Naša spolocná pomoc bude sústredená na zabezpecenie prechodného domova, základných životných potrieb a potravín pre tých, ktorí zemetrasenie prežili.

Charita poskytne okamžitú pomoc pozostalým smrtiaceho zemetrasenia na Haiti. Pomoc realizuje v spolupráci s reholou Dcér krestanskej lásky a dalšími vincentínskymi organizáciami, ktoré organizujú už niekolko rokov na Slovensku zbierku Boj proti hladu, zameranú na zmiernenie biedy obyvatelov Haiti a majú svoje misijné diela priamo v oblastiach postihnutých zemetrasením.

Humanitárnu pomoc priamo na mieste koordinuje Caritas Internationalis (CI), ktorá vytvorila mimoriadny záchranársky tím, aby poskytla pomoc ostatným clenom, ktorí už pracujú v krajine. Tím dorazí na miesto urcenia v piatok a vedie ho Michelle Hough z CI. Zemetrasenie na Haiti dosiahlo 7.0 stupnov Richterovej stupnice a zasiahlo juh hlavného mesta Haiti Port-au-Prince. Otrasy spôsobili velké škody, pocet mrtvych sa tažko odhaduje, hovorí sa o sto tisícoch obetí. Väcšina budov v meste je úplne znicená, poškodená je aj hlavná Katedrála v Port-au-Prince.

Generálny sekretár SKCH, Radovan Gumulák, hovorí: “Vieme, že pracovníci Caritasu a reholné sestry z miestnej provincie Dcér krestanskej lásky poskytnú podporu tým, ktorí prežili zemetrasenie. Predovšetkým pôjde o jedlo, stany a služby prostredníctvom kostolov a farských charít. Prioritou Charity bude zistit škody a aktuálne možnosti pre poskytovanie pomoci tým, co prežili toto zemetrasenie. Miestna katolícka charita a reholné misijné spolocenstvá prevádzkujú viac ako 200 nemocníc a zdravotných stredísk na Haiti a preto veríme, že budú pripravení okamžite reagovat na túto humanitárnu katastrofu. Haiti je najchudobnejšou krajinou na západnej pologuli. Konflikty, nedávne prírodné katastrofy a chudoba nechala Haitanov so slabou infraštruktúrou, a preto pracovat v tomto prostredí nebude lahké“.

Na podporu pozostalým obetí zemetrasenia bude vyhlásená verejná zbierka. Císlo úctu, na ktoré môžete prispiet je: 4008058424/7500 v CSOB, variabilný symbol 168. Názov úctu je Slovenská katolícka charita.

SKCH je clenom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis a pravidelne pomáha pri živelných katastrofách. Dodnes spolupracuje na projektoch obnovy v krajinách, ktoré boli v posledných rokoch postihnuté prírodnými katastrofami (Indonézia, Mjanmarsko). Okrem okamžitej humanitárnej pomoci má SKCH rozvojové projekty v Afrike, Indii, Albánsku.

Vincentínsku rodinu ako partnerov pomoci tvoria: Misijná spolocnost sv. Vincenta de Paul – lazaristi, Kongregácia Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok, Rodina Nepoškvrnenej, Spolocnost Dcér krestanskej lásky sv.Vincenta de Paul, Združenie Mariánskej mládeže, Spolky krestanskej lásky, Spolok sv. Vincenta de Paul. (www.bojprotihladu.sk)

POZOR: Nový cas uverejnil chybne císlo úctu na pomoc Haiti

Milí priaznivci a ludia dobrej vôle, ktorí máte záujem zapojit sa do zbierky pre obete zemetrasenia na Haiti. Denník Nový cas uviedol v Téme dna, ktorú spracoval 15.1.2010, chybne císlo úctu na pomoc obetiam zemetrasenia na Haiti. Chyba nebola zaprícinená našou vinou.

Upozornujeme, že správne císlo je: 4008058424/7500, VS 168.

Názov úctu: Slovenská katolícka charita.

Ospravedlnujeme sa za prípadne vzniknuté nepríjemnosti a dakujeme za pochopenie.