Katolícke charity v boji proti hladu podporil aj Kofi Annan | Slovenská katolícka charita


Katolícke charity v boji proti hladu podporil aj Kofi Annan

pridal: wp-dev | dátum: 31. mája 2012 | kategória: Aktuality

Foto: Caritas Internationalis

Medzinárodná sieť katolíckych organizácií Caritas, ktorej členom je aj Slovenská katolícka charita, organizuje 1. a 2. júna 2012 v rakúskej Viedni medzinárodný kongres o boji proti hladu a svetovej bezpečnosti potravín, kde sa zúčastnení budú snažiť nájsť globálne riešenie na otázku – prečo 925 miliónov ľudí na svete trpí hladom.

“Každých 12 sekúnd zomrie dieťa od hladu. Hlad nie je nevyhnutný, je možné ho odstrániť. Jeho príčiny sú sociálne, ekonomické a politické, ” hovorí prezident Caritas Internationalis kardinál Oscar Rodriguez Maradiaga, jeden z hlavných rečníkov. Caritas Internationalis, ktorá združuje 165 národných katolíckych charít na svete, každoročne použije stovky miliónov eur na projekty zamerané na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti v chudobných krajinách. Delegáti z celého sveta tak budú diskutovať o štrukturálnych príčinách hladu a možnostiach humanitárnej intervencie.

Kongres zdôrazňuje, že boj proti hladu je jadrom práce siete katolíckych charít v službe chudobným a musí byť prioritou aj pre vlády jednotlivých krajín. Potravinová bezpečnosť bude tiež dôležitou témou nadchádzajúcej schôdze OSN zameranej na udržateľný rozvoj a napĺňanie miléniových cieľov. Katolícke charity združené v sieti Caritas chcú zjednotiť medzinárodné spoločenstvo okolo boja za odstránenie hladu a podvýživy.

Na viedenskom kongrese sa zúčastnia orgány verejnej správy, politici, akademici, novinári a zástupcovia občianskej spoločnosti z celého sveta. Konferenciu slávnostne otvorí prezident Caritas Internationalis Kardinál Maradiaga . Bývalý generálny sekretár OSN Kofi Annan sa osobne nezúčastní, no úsilie členov Caritas podporuje. Jeho príhovor namiesto neho na kongrese prednesie jeho osobný poradca Tesfai Tecle. Európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu a humanitárnu pomoc Kristalina Georgieva bude mať príspevok o úlohe a zodpovednosti Európskej únie v boji proti hladu. Generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák, ktorý sa tiež zúčastní na kongrese za Slovensko, hovorí: “Charita je presvedčená, že budúcnosť bez hladu je možná. Je to veľký sen, za ktorý musíme bojovať. “

SKCH je členom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis, ktorá združuje 165 krajín na celom svete a aj vďaka tejto sieti partnerských organizácií môže efektívne reagovať na potreby ľudí v núdzi.