Každý má právo na primeranú a dôstojnú minimálnu mzdu | Slovenská katolícka charita



Každý má právo na primeranú a dôstojnú minimálnu mzdu

pridal: charita | dátum: 20. februára 2019 | kategória: Aktuality

Minimálny príjem by mal umožniť ľuďom vymaniť sa z chudoby. Podľa Caritas Europa to však v Európskej únii nie je realitou a samozrejmosťou. Medzinárodná organizácia v dnešný Svetový deň sociálnej spravodlivosti upozorňuje, že práve primeraným minimálnym príjmom sa dá bojovať proti chudobe a podporiť sociálnu spravodlivosť.

V Európskej únii je viac ako 16 miliónov mužov i žien nezamestnaných. Caritas Europa upriamuje pozornosť na fakt, že pre nezamestnaných, ale aj pre každú spoločnosť je dôležité, aby títo ľudia dostávali primeranú minimálnu mzdu. Ak to tak nie je, ľudia bojujú doslova o život a strácajú šancu dostať sa opäť na pracovný trh. „Keď sa ekonomika uzdravuje, zamestnanosť v mnohých krajinách rastie.Napriek tomu jestále ešte 113 miliónov ľudí, ktorí sú ohrození chudobou a sociálnym vylúčením; pričom ide o 15 miliónov ľudí viac, ako sa pôvodne očakávalo v stratégii Európy 2020, ktorá cielila znížiť chudobu o aspoň 20 miliónov ľudí. V mnohých krajinách sa ale príjmová chudoba vôbec neznížila,“ hovorí Anne Van Lancker, výskumníčka a koordinátorka v EMIN (European Minimum Income Network – Európska sieť minimálneho príjmu). V najnovšej správe Caritas Europa odborníčka vysvetľuje, že EMIN udáva tri charakteristicky účinného systému primeranej a dôstojnej mzdy pre chudobných: mal by byť primeraný, dostupný a poskytujúci možnosti. Hoci všetky členské krajiny majú vypracované stratégie, ktoré by mali priniesť zmeny, nie vždy prispievajú k aktívnej integrácii a pravej aktívnej inklúzii tých, ktorí poberajú minimálnu mzdu na trh práce a do spoločnosti.

Celý článok Caritas Europa nájdete tu

Svetový deň sociálnej spravodlivosti si vďaka OSN pripomíname od roku 2009. A pripomíname si ním sociálnu spravodlivosť, boj proti chudobe, podpore plnej zamestnanosti či dôstojnej práci.