Klienti Projektu Rafael III. oslávili prvý jarný deň | Slovenská katolícka charita


Klienti Projektu Rafael III. oslávili prvý jarný deň

pridal: wp-dev | dátum: 23. marca 2016 | kategória: Aktuality

V nedeľu 20. marca 2016 sa v štrnástich krajinách sveta medzi ktoré patria aj Afganistan, Irán, Tadžikistan, Azerbajdžan, Kirgizstan slávi Nový rok – Prvý jarný deň. Pri tejto príležitosti pripravili zamestnanci Kancelárie Projektu Rafael III. v Košiciach pre klientov z uvedených krajín špeciálny program. Popoludní sa všetci spoločne stretli v Planetáriu Slovenského technického múzea v Košiciach, kde sa zúčastnili na programe Zimná a jarná obloha, počas ktorého sa zahľadeli do vesmíru a cestovali po oblohe. Lektorka im pútavým spôsobom predstavila súhvezdia, oblohu severu a juhu a zaujímavým spôsobom vykreslila príbehy dávnovekého Egypta a Grécka, ktorých odkaz nájdeme na oblohe. Po skončení programu si mohli prítomní pozrieť stálu expozíciu ďalekohľadov a panelov približujúich históriu astronómie.

Následne sa všetci účastníci presunuli do Kancelárie Projektu Rafael III., kde bolo pripravené pohostenie. Prítomných privítala vedúca kancelárie, ktorá osobitne pozdravila klientov z Afganistanu. Klienti z Ukrajiny v týchto dňoch slávili Maslenicu a zanedlho budú sláviť sviatky Paschy – Veľkej noci. Následne prevzal slovo kultúrny mediátor, ktorý vysvetlil význam sviatku Nowruz. Je to oslava života, oslava zeme, do ktorej sa dá siať, sadiť. Je to čas, kedy sa rodia jahniatka, vychádzajú zo zeme kvety. Ľudia sa stretávajú vonku, sedia, tancujú, oslavujú. V Afganistane si darujú tulipány, v Kurdistane zapaľujú ohne, v Iráne na stôl dávajú sedem vecí: sabzi – siatina, sir – cesnak, sib – jablko, sekeh – mince, somagh – kyslé korenie, samanu – varené klinčeky s pšenicou, serkeh – ocot . Na stole je v sklenenej nádobe aj živá ryba a zrkadlo ako symbol svetla. Klienti si spoločne pospomínali na zvyky z ich mesta, oblasti, sviatočné jedlá a obľúbené miesta. Celé stretnutie sa nieslo v príjemnej a radostnej atmosfére. Pri odchode domov dostali všetci účastníci malý darček.

Projekt Rafael III. prebieha od 1. decembra 2015 do 30. novembra 2016 na území celého Slovenska s integračnými poradenskými centrami v mestách Bratislava, Žilina a Košice. Snahou členov projektového tímu v jednotlivých mestách je zjednodušenie prístupu cieľovej skupiny k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, bývaniu, verejným inštitúciám a sociálnym službám a jej úspešné zaradenie na pracovný trh prostredníctvom zvládnutia slovenského jazyka. Verejnú zbierku na pomoc utečencov doma i v zahraničí, ktorú vyhlásila SKCH je možné podporiť na čísle účtu SK93 1100 0000 0029 4546 3097, VS 229 pre utečencov v zahraničí bez geografického rozlíšenia a VS 230 pre pomoc utečencom na území SR a ich integráciu.

Projekt RAFAEL III. je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.