Konferencia biskupov Slovenska potvrdila voľbu nového generálneho sekretára a schválila pomoc Iraku | Slovenská katolícka charita


Konferencia biskupov Slovenska potvrdila voľbu nového generálneho sekretára a schválila pomoc Iraku

pridal: wp-dev | dátum: 7. marca 2017 | kategória: Aktuality

foto: TK KBS

V dňoch 6. a 7. marca 2017 sa v Čičmanoch uskutočnilo 86. Plenárne zasadnutie Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorého sa zúčastnili všetci diecézni a pomocní biskupi Katolíckej cirkvi na Slovensku. Mons. Štefan Sečka, spišský diecézny biskup a prezident Slovenskej katolíckej charity (SKCH) v rámci zasadnutia predstavil zvoleného kandidáta na pozíciu generálneho sekretára SKCH. KBS potvrdila voľbu Ing. Ericha Hulmana, ktorý od 1. júla 2017 prevezme vedenie SKCH od doterajšieho generálneho sekretára Mgr. Radovana Gumuláka.

Plénum KBS tiež rozhodlo o udelení podpory pre tri projekty v irackom Kurdistane predložené SKCH. Sumou 40 tisíc eur KBS podporí vzdelávací projekt arcidiecézy Kirkuk pre 659 študentov, ktorí utiekli pred teroristami Islamského štátu. Vďaka projektu títo študenti dostanú možnosť pokračovať v štúdiu na univerzite v meste Kirkuk. Sumou 50 tisíc eur KBS ďalej podporí projekt pastoračného centra, jaslí a škôlky pre kresťanskú komunitu v meste Sulejmania. Táto pomoc sa dotkne 450 kresťanských rodín, teda približne 2,5 tisíc ľudí. Ďalších 57 tisíc eur KBS odsúhlasila na zakúpenie čerpadiel pitnej vody pre studne slúžiace utečencom v obci Sherfadin a Usefa. Veľkým problémom irackého Kurdistanu je odliv schopných ľudí a ich migrácia do západných krajín. Projekty podporené KBS preto vychádzajú v ústrety snahe miestnych cirkví presvedčiť ľudí, aby nezväčšovali vlnu utečencov, ale zostali vo svojej krajine.