Kto je nový držiteľ Nobelovej ceny za mier Kailash Satyarthi? | Slovenská katolícka charita


Kto je nový držiteľ Nobelovej ceny za mier Kailash Satyarthi?

pridal: wp-dev | dátum: 15. októbra 2014 | kategória: Aktuality

foto: theguardian.com

Kailash bol v popredných miestnych novinách Hindustan Times opísaný ako „takmer neznámy človek v Indii.“ V kruhoch novinárov a účastníkov kampaní zasadzujúcich sa za odstránenie detskej práce je však aktivista viac ako známou postavou. Tichý, skromný, priateľský, ale aj vášnivý bojovník, ktorý skúsil viaceré formy protestov a stál na čele mnohých demonštrácií. Podľa Nobelovej komisie však boli všetky pokojné a zamerané na potlačenie vykorisťovania detí za účelom získania finančného zisku.Kailash Satyarthi je považovaný za udržiavateľa Gándiho tradície v Indii. Satyarthi tiež prispel k rozvoju dôležitých medzinárodných dohovorov o právach dieťaťa. Prostredníctvom organizácie, ktorú založil, sa mu podarilo oslobodiť 80 000 detí, ktoré žili v rôznych formách otroctva a integrovať ich do spoločnosti.

V spolupráci s Guardian Films pracoval na dokumentárnom filme o modernom otroctve v Assame. Kailash v dokumente vedie raziu, ktorá vyslobodí dievča predané z čajovej farmy do domáceho otroctva v Dillí. Počas filmovania vysvetlil nebezpečenstvá svojej práce. „Pokiaľ ide o mňa, mal som zlomenú nohu, poškodenú lebku, chrbticu a rameno; rôzne časti môjho tela boli zlomené, keď som sa snažil zachraňovať deti. Stratil som dvoch svojich kolegov – jedného zastrelili a druhého ubili na smrť. „Je to rozhodne výzva a viem, že táto bitka sa bude bojovať dlho, ale otroctvo je neakceptovateľné. Je to zločin proti ľudskosti. Nehovorím z právneho hľadiska, morálne cítim, že nemôžem tolerovať stratu slobody ani jedného dieťaťa v mojej vlastnej krajine. Nemôžeme akceptovať, aby sa diali takéto veci.“

Minulý týždeň uskutočnil raziu na továreň podozrivú z využívania detí ako lacnej pracovnej sily. Počas 34 rokov práce, ako aktivista oslobodil desaťtisíce mladých ľudí v Indii, niekedy iba 5 či 6 ročné deti, nútené do otroctva bezohľadnými agentmi, podnikateľmi, vlastníkmi pôdy a majiteľmi verejných domov.

V roku 1980 založil Save the Childhood Movement a začal robiť razie tovární a dielní na výrobu kobercov a tehál. V nich sa deti a ich zadĺžení rodičia zaväzujú často na desiatky rokov k práci, výmenou za poskytnutie krátkodobého úveru. Vo väčšine prípadov úver ostáva nesplatený, vzhľadom na nedostatočný príjem a ľudia končia opakovane predaní.

V roku 1990 bol Satyarthi vedúcim organizátorom Svetového pochodu proti detskej práci (Global March Against Child Labour), ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o miliónoch detí zneužívaných po celom svete na rôzne formy moderného otroctva. Akademici si ho pamätajú ostro kritizovať vládnych predstaviteľov, ktorí na medzinárodných konferenciách vyhlasovali, že tento problém v Indii neexistuje.

Založil tiež Rug mark, medzinárodný systém, ktorý označuje všetky koberce vyrobené v továrňach, ktoré nevyužívajú otrockú prácu. Nedávno začal aktivity na záchranu dievčat predaných na nútené sobáše a v dedinách buduje rehabilitačné centrá na pomoc zneužívaným dievčatám. „India má stovky problémov a milión riešení,” hovorí nový držiteľ Nobelovej ceny.

zdroj: theguardian.com