Lieky zo Slovenska zachraňujú životy v Kyjeve | Slovenská katolícka charita


Lieky zo Slovenska zachraňujú životy v Kyjeve

pridal: charita | dátum: 8. apríla 2022 | kategória: Aktuality

Pomoc, ktorú sme poslali Ukrajine, presiahla neuveriteľných 300 ton. Ďalšie a ďalšie kamióny putujú z charity z rôznych diecéz zo Slovenska a doručujú pomoc ľuďom, ktorí nestihli utiecť a ktorí bránia svoju krajinu. To všetko vďaka štedrým darcom a ich príspevkom do zbierky.

Lieky pre zranených a chorých na Ukrajine

Hlboko po polnoci 26.3. vyrazila smerom na Ukrajinu vôbec prvá pomoc zo západných krajín v podobe špeciálneho zdravotníckeho materiálu a liekov, ktoré si vyžadujú chladenie. V charitných dodávkach sme previezli inzulín, antitoxín, kyslíkové bomby, chirurgický materiál, obväzy či lieky na tíšenie bolesti v hodnote 70-tis. €. Naši kolegovia ho postupne odovzdali viacerým nemocniciam v západnej a centrálnej časti Ukrajiny vrátane Kyjeva. Dnes tento dar pomáha zachraňovať životy aj v miestnej nemocnici a časť bola prevezená dokonca do Irpinu, kde je frontová línia a kde obyvatelia trpia najviac.

Zamestnanec zo Spišskej katolíckej charity, Tony Frič,  už vo svojich predošlých cestách na Ukrajinu zaznamenal, že v nemocniciach zdravotnícky materiál akútne chýba. Zdravotné sestry trhali plachty a vyvárali ich vo vriacej vode, aby ošetrili pacientov. A práve lieky boli aj jednou z požiadaviek, s ktorou sa na nás obrátili miestne organizácie vrátane ukrajinskej charity či priamo starosta Kyjeva.

Po vyložení zdravotníckeho materiálu a liekov zostala časť kolegov v Kyjeve. Mapovali situáciu a v priebehu niekoľkých dní navštívili lokálne nemocnice, centrá pomoci aj partnerské organizácie. “O štvrtej ráno ma zobudilo niekoľko hlasných výbuchov. Bolo počuť aj streľbu z ručných zbraní. Všetko príliš ďaleko na to, aby nám to ublížilo, ale dostatočne blízko na uvedomenie si prítomnosti vojny. Kyjev je pod paľbou a aj napriek tomu tu ostáva žiť takmer 2 milióny ľudí,” napísal Tony Frič na sociálne siete počas cesty.

O príprave na cestu a situácii na Ukrajine, hovorí Tony Frič aj v relácii RTVS “Opri sa o mňa”, ktorej záznam si môžete vypočuť v archíve.

Sklady v Mukačeve a Užhorode plníme potravinovou a hmotnou pomocou

Ďalšie náklady potravinovej pomoci vyrážajú každý týždeň do oblastí, v ktorých sa koncentrujú ľudia z východných častí Ukrajiny, ktorí nechcú alebo nemôžu opustiť krajinu. Sú to chorí, ľudia v staršom veku, ženy s deťmi čakajúce na bojujúcich manželov alebo aj muži, ktorí kvôli vojne nemôžu odísť za svojou rodinou.

Do týchto oblastí smeruje aj väčšina našej humanitárnej pomoci, ktorú odovzdávame partnerom – ukrajinskej charite, ktorej zamestnanci zostali v službách núdznym. Tri kamióny humanitárnej pomoci doručili 29. marca trvanlivé mlieko, ryžu, cestoviny, mäsové konzervy, príkrmy pre deti, ale aj detské plienky, spacie vaky a deky. Bolo to len necelé 2 týždne po tom, ako sme do týchto oblastí poslali 4 kamióny s 80 tonami pomoci, a pár dní pred ďalším nákladom z 3 kamiónov s prikrývkami, hygienickými potrebami a potravinovou pomocou. Vďaka Charite sv. Michala v Mukačeve, sa časť tejto pomoci pravidelne dostáva aj ďalej na východ Ukrajiny, odkiaľ prichádzajú strašidelné správy o prebiehajúcich bojoch a nesmiernom ľudskom utrpení.

Aj vďaka vašim darom sa nám darí pomáhať ľuďom na Ukrajine. Podporiť našu pomoc môžete: online na charita.darujme.sk/ukrajina/ alebo prevodom na číslo účtu verejnej zbierky SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 380.