Ľudí bez domova v dôsledku vojny pribúda | Slovenská katolícka charita



Ľudí bez domova v dôsledku vojny pribúda

pridal: Monika Domeniková | dátum: 25. júna 2023 | kategória: Aktuality

Od začiatku konfliktu pribudlo na Ukrajine mnoho osamelých a chudobných ľudí, ktorým nedokáže pomáhať ani štát, ani rôzne humanitárne organizácie. Počas návštevy Slovenska to povedala manažérka Caritas Donetsk, Svitlana Shukh.

Pomoc Caritas Donetsk sa dotýka najmä ľudí, ktorí sa museli kvôli vojne presťahovať z Doneckej oblasti. Podporujú ľudí postihnutých vojnou v meste Dnipro, alebo aj tých, ktorí sú v dôsledku konfliktu v zlej životnej situácii. Pri tejto pomoci sa angažuje aj Slovenská katolícka charita, s ktorou Caritas Donetsk spolupracuje. Ide o pomoc utečencom priamo na Ukrajine a charitná sieť na Slovensku sa stará aj o odídencov na Slovensku, ktorých zaraďuje do bežného života prostredníctvom centier podpory.

Zanechala som tam všetko,“ hovorí nám odídenkyňa Olena, ktorá žila v Donbase a kvôli nepokojom sa v roku 2014 presťahovala do mesta Černyhyv. „Nechala som tam dobrý biznis, dom, chatu, byt, autá. Napokon som bola nútená chodiť  aj po kontajneroch, zbierala som a prerábala staré veci, hoci celý život som poctivo pracovala. Nikdy som sa nezaujímala o charitatívne veci, lebo som nebola na to odkázaná. Ale úplne sa mi zmenil život,“ hovorí Olena, ktorá sa po vypuknutí konfliktu na Ukrajine minulý rok ocitla na Slovensku. Dnes už pomáha v charitnom centre podpory na Slovensku.

Na svojom facebookovom profile Caritas Donetsk píše o pomoci manželskému páru v dôchodkovom veku. „Dom, v ktorom bývali v Mariupoli, bol zničený ostreľovaním a potom počas okupácie kompletne zbúraný. Teraz sa už nemajú kam vrátiť. Manželský pár prišiel o všetko a obaja boli v depresii, v zlom psychickom stave,“ píše sa na sociálnej sieti. Pridali sa k tomu aj zdravotné problémy.

Aj tato vyzerajú príbehy písané vojnou. Vďaka pomoci charitnej siete Caritas nachádzajú títo ľudia oporu v neľahkom období svojho života.

foto: Caritas Donetsk

Ako nám hovorí manažérka Caritas Donetsk, pomoc na Ukrajine smeruje predovšetkým najbiednejším. „Mnohí sú odkázaní sami na seba a nedokážu si ani prenajať byt, lebo majú veľmi nízke dôchodky. Stalo sa nám, že pred našou charitou takýchto ľudí nechávali a my sme museli reagovať.“ Na otázku, o aký typ reakcie a pomoci išlo, odpovedá: „Vďaka tomu, že už máme vybudované kontakty, sme vedeli, kam koho môžeme poslať. A hoci útulky neposkytujú  komplexnú starostlivosť, ktorú by si chorí ľudia zaslúžili, mohli sme im aspoň takto pomôcť.“

Svitlana Shukh (druhá sprava) počas Svetového dňa utečencov v charitnej záhrade v Bratislave.

Momentálne je  podľa slov Svitlany Shukh v dnipropetrovskej oblasti asi 370 tisíc vnútorne vysídlených a zaregistrovaných ľudí. Prichádzajú do utečeneckých táborov, kde sa nachádza množstvo ľudí a poskytujú pomoc predovšetkým slabším skupinám. Patria tam najmä mnohodetné rodiny, dôchodcovia, deti z rodín, ktoré sú choré. „Nedávno sme pridali novú cieľovú skupinu ľudí, ktorí sa po následku raketového útoku ocitli bez domova. Reagujeme tak na aktuálne potreby, aby sme pomáhali tým, ktorí to naozaj potrebujú,“ zdôrazňuje Svitlana Shukh.

Svoju prácu miluje. „Pre mňa je práca Božím povolaním. Pomáha nám supervízia a viera v Boha. Môžeme sa spoľahnúť na ľudí na Ukrajine a podporuje nás aj charita na Slovensku a táto podpora je pre nás dôležitá,“ dopĺňa.