Misa šošovice výmenou za nádej - kolegyňa Dominika píše o ceste do Maroka | Slovenská katolícka charita


Misa šošovice výmenou za nádej – kolegyňa Dominika píše o ceste do Maroka

pridal: charita | dátum: 25. septembra 2023 | kategória: Aktuality

Amizmiz je najviac zemetrasením postihnutou oblasťou v Maroku. Pozostáva z veľkého počtu dediniek, v ktorých býva takmer 68-tisíc obyvateľov. Deväťdesiat percent z nich sa počas minúty ocitlo na ulici, bez svojich domov a možnosti obživy. Vďaka štedrosti našich darcov pomôžeme mnohým z nich prežiť zimu.

Náš sprievodca Ibrahim trpí cukrovkou, žije s celou rodinou v stane na záhrade svojho suseda. Víta nás s otvorenou náručou a okamžite nás vedie k sebe „domov“. Pred dvoma týždňami prišiel takmer o všetko, no neváha nás ponúknuť tradičným zeleným čajom a misou šošovice. V okolí Asni je približne 120 malých dediniek, každá pozostáva zo 40 – 50 rodín. Ibrahim ich má na starosť osem a nasledujúce dva dni nás previedol takmer všetkými. V začiatkoch 90-tych rokov zakladali vo všetkých dedinkách združenia, ktorých úlohou je postarať sa o miestnych ľudí v núdzi. Vďaka tomuto systému bude aj naša pomoc adresná. Pri vstupe do týchto oblastí na nás už čaká prezident združenia a ukazuje nám dlhé zoznamy s údajmi o každej rodine postihnutej katastrofou. Prišli sme bez materiálnej pomoci monitorovať situáciu, no napriek tomu nás ľudia vodili do svojich stanov, núkali nám čaj a nebáli sa nás vpustiť do svojho súkromia. Keď mi ukazovali, ktorá stena či sutina zabila čieho brata, manželku, syna, váhala som, či sa pýtať viac, no oni sami chceli rozprávať. Bez sťažností, ponosovania, žobrania. Len sa podelili s niekým o svoje trápenie. Ako vravel Ibrahim: „Smrti sa nebojím, všetci k nej smerujeme.“ Nepociťuje dokonca ani hnev. Namiesto toho hovorí o solidarite a sile komunity: „Tí, čo majú toho málo, dávajú tým, ktorí nemajú nič.“ Väčšina pomoci, ktorá prichádza k ľuďom je od miestnych, ktorí sú sami bez tak chudobní. Riadia sa heslom  –  mať málo je stále viac ako nemať nič.

Fatima
Nájsť človeka vyliezať z trosiek domu nie je v oblastiach zasiahnutých zemetrasením nič nezvyčajné. Takto som sa zoznámila aj s drobnou žienkou Fatimou, ktorá sa práve vyplazila z okna spodného poschodia svojho obydlia. Nad hlavou mala už len zvyšky ďalších troch domov. Počas zemetrasenia bola so svojimi deťmi a vnúčatami v izbe, keď sa im začal rúcať na hlavy celý ich život. Silný šok z toho, čo sa deje, ich zamrazil tak, že skončili všetci uväznení pod sutinami. Do pár minút však dobehli susedia, ktorí ich dostali von cez toto malé okno. Fatima ho teraz používa ako vchod, keď si chce medzi kamením pohľadať aspoň nejaké veci. Práve si bola po misy na jedlo a po deky. Táto milá pani nevedela anglicky ani francúzsky, tak mi riaditeľ miestnej asociácie robil tlmočníka. Hneď nás pozývala k sebe na čaj. Zaviedla nás do stanu z igelitov, cez deň sa v ňom nedalo dýchať a v noci nechránil pred zimou. Uchýlila sa doň celá rodina. Keď som videla varič vo vnútri, len som sa modlila, aby im dočasný domov nezbĺkol. Oči mi padli na fľašku s mliekom. Zemetrasenie s ňou prežil aj jej maličký vnúčik! Hrdá poň hneď bežala a ja som zrazu v rukách držala malé stvorenie, ktoré si snáď nebude pamätať, čo zažilo. Fatima mi vtisla vrúcny bozk na líce so slovami vďaky. A ja by som toto poďakovanie chcela odkázať všetkým štedrým darcom, vďaka ktorým môžeme pomôcť ľuďom ako je ona.

Pomoc pred zimou
Maroko si ma okamžite získalo svojou pestrofarebnosťou, rešpektom voči iným náboženstvám, úprimným prejavom ľudí a ich nezlomnou povahou. Jeho kultúrne centrum, Marrákeš, kedysi lákalo turistov svojimi trhmi v historickej časti Medina. Teraz sme videli kde tu popadané strechy, puknuté steny, spadnuté budovy. Pomedzi ne chodili malé bagre, ktoré odvážali trosky. Hodinu cesty od Marrákeša leží na skalách dedina Moulay Brahim. Predstaviteľ miestnej asociácie sám prišiel o dom, no čas trávi riadením pomoci pre ostatných obyvateľov. Donedávna všetci prežívali vďaka miestnemu trhovisku, ktoré navštevovali aj turisti. Teraz tam len rýchlo prebehneme, aby sme mohli odfotiť zvyšky ich živobytia. Biedni sa stali ešte biednejšími. V skratke, 4 500 obyvateľov, 32 mŕtvych. 1 000 rodín, 90% sa ocitlo na ulici, po 2 týždňoch od katastrofy dostali niekoľko toaletných kabín. Čoskoro vykopú kanalizáciu a kúpia dnu aj toalety. Stanov nie je dostatok. Ľudia neváhajú a stavajú svojim susedom obydlia z čoho sa dá – igelitové steny, trámy z bambusu. Detské ihrisko na deke na ulici, poľná kuchyňa a prírodné WC čoskoro nebudú cez zimu udržateľné. „Charita musí systematicky pomáhať v troch hlavných krokoch,“ vysvetľuje humanitárny pracovník, Benali Fouad z Charity Rabat, s ktorou sme nadviazali spoluprácu. V prvom rade je potrebné ľuďom poskytnúť urgentnú humanitárnu pomoc, ako je zásoba trvanlivých potravín a vody. Druhým krokom je prežitie zimy. „Tu musíme reagovať rýchlo, už o mesiac nebude možné prežiť v takýchto provizórnych stanoch,“ doplňuje jeho kolega Jean-Philippe Gauthier. Momentálne sa v jednom stane tlačí aj 20 ľudí. Riešením sú menšie rodinné stany, do ktorých sa dá priviesť elektrina a kúrenie. Pri treťom kroku, obnove domov, sa čaká na pokyny vlády. V najbližších mesiacoch by mali všetky prejsť technickou kontrolou, rozhodne sa, ktoré sa ešte dajú opraviť. Spamätanie sa zo zemetrasenia a vybudovanie normálneho života tak zaberie ešte ďalšie roky a obyvatelia pohoria Atlas budú aj naďalej potrebovať našu pomoc.

Po niekoľkých dňoch strávených s Ibrahimom, mu do ruky dávam aspoň tašku s banánmi a spontánne ho objímam. Po úsmevnej rozlúčke sadám do auta a snažím sa usporiadať si myšlienky. Hlavou mi už ide len veta môjho ďalšieho priateľa Yusifa: „Aj keby ste žiadnu pomoc nepriniesli, dali ste nám nádej.“

Dominika Šimonffyová
Projektová manažérka – Sekcia medzinárodnej spolupráce

_________________________

Slovenskej katolíckej charite sa dosiaľ podarilo vyzbierať viac ako 40-tisíc €. Aj vďaka Vašej štedrosti charita v Maroku poskytne ľuďom zasiahnutých zemetrasením pomoc v podobe stanov a ich vybavenia, zimného oblečenia a hygienických balíkov. Možnosť prispieť však pokračuje a získaním ďalších 10-tisíc eur môžeme vybaviť ďalších 20 rodín multifunkčnými stanmi nevyhnutnými na prežitie zimy. Môžete tak urobiť TU alebo prostredníctvom bankového prevodu na číslo účtu IBAN SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 23013. Ďakujeme!