NA POMOC JAPONSKU VYZBIERALA CHARITA CELKOVO 38 350 EUR | Slovenská katolícka charita



NA POMOC JAPONSKU VYZBIERALA CHARITA CELKOVO 38 350 EUR

pridal: charita | dátum: 2. mája 2011 | kategória: Aktuality

foto: REUTERS- AlertNet.org

Slovenská katolícka charita (SKCH) sa pridala ku spoločnému úsiliu medzinárodnej siete Caritas a na pomoc zemetrasením a následnou vlnou tsunami postihnutému Japonsku vyhlásila verejnú zbierku, ktorej celková vyzbieraná suma, vďaka všetkým, ktorí prispeli, do dnešného dňa činí 38 350 EUR. Jej výnos zaslala SKCH svojej partnerskej organizácii Caritas Japonsko.

Pracovníci a dobrovoľníci Caritas Japonsko okamžite zareagovali na túto katastrofu poskytnutím humanitárnej pomoci a tým adresne pomohli viac ako 10,000 ľuďom, ktorí boli postihnutí zemetrasením a následnou vlnou tsunami. Podľa doterajších štatistík bolo toto zemetrasenie zatiaľ najväčším, aké kedy postihlo Japonsko a následná vlna tsunami svojou deštruktívnou silou zasiahla až 10 km do vnútrozemia. Zemetrasenie ďalej spôsobilo vážnu nehodu jadrovej elektrárne Fukushima, čo malo za dôsledok evakuovanie takmer 20 km zóny okolo samotnej elektrárne. Celkové škody by mohli podľa predpokladov prekročiť 300 miliárd dolárov, čo tomuto nešťastiu pripisuje štatút najdrahšej prírodnej katastrofy vôbec.

Niektoré rodiny už žijú v prechodnom bývaní, ale veľa z postihnutých ešte stále žije v provizórnych prístreškoch. Napriek dostatku potravín čelia veľkému stresu práve z dôvodu týchto abnormálnych životných podmienok. Caritas Japonsko zaobstarala pre ľudí rôzne polotovary, cestoviny a zeleninu, taktiež zabezpečila hygienické sady a oblečenie v oboch – tsunami aj jadrovou katastrofou postihnutých oblastiach.

Caritas Japonsko prijímala dobrovoľníkov z celého Japonska, ktorí pomáhali upratovať suť, ktorú za sebou zanechalo tsunami. Doposiaľ prijali viac ako 600 dobrovoľníkov rozdelených do 4 dobrovoľníckych základní (Sendai, Shiogama, Ishinomaki a Kamaishi v Miyagi, a prefektúra Iwate). V jednej ubytovni dobrovoľníci riadia „projekt teplej vody“, ktorý ponúka pre evakuovaných možnosť umyť sa, urobiť si teplú polievku, či cestoviny. V ďalších farnostiach zabezpečujú prístrešky a servírujú jedlo.

V najbližšej dobe plánuje Caritas Japonsko začať poskytovať služby postraumatickej starostlivosti, ďalej pomáhať znovuobnoviť niektoré služby a činnosť malých komunít, ako napríklad rybolov v prímorských oblastiach.

„Tohtoročná Veľká noc a Kristovo vzkriesenie znamenali veľa pre nich, ale i pre nás, lebo aj na základe toho sme sa mohli všetci spojiť a v solidarite sa modliť za celkové uzdravenie a znovuobnovenie Japonska“, uviedol na koniec Radovan Gumulák, generálny sekretár SKCH.