Na Ukrajine si deti na svätého Mikuláša nájdu sladkosti pod vankúšom | Slovenská katolícka charita


Na Ukrajine si deti na svätého Mikuláša nájdu sladkosti pod vankúšom

pridal: charita | dátum: 6. decembra 2023 | kategória: Adopcia na diaľku®

Príbeh svätého Mikuláša, ktorý je založený na štedrosti a pokore, je inšpiráciou pre mnohých ľudí na celom svete. Práve vďaka svojej láskavosti sa stal svätý Mikuláš patrónom všetkých detí a aj na Slovensku sa všetky tešia na šiesty december práve vďaka nemu. Avšak na Ukrajine sa do mikulášskeho rána niektoré deti zobudia takpovediac neskôr, pretože ide o multikultúrnu krajinu s rôznymi tradíciami a zvykmi. Donedávna sa v krajine oslavoval svätý Mikuláš 6. a 19. decembra. Tento rok však v Charite-Spes Luck oslavujú Mikuláša len v jeden deň – šiesteho decembra. Posledné dva roky, kvôli prebiehajúcej vojne na Ukrajine, nadobudli oslavy sv. Mikuláša iný rozmer. Dodávajú deťom chvíle šťastia, radosti a lásky, ktorú v aktuálnej situácii veľmi potrebujú.

Na Slovensku si ráno šiesteho decembra nájdu deti prekvapenie od svätého Mikuláša vo svojich vyčistených čižmách. Na Ukrajine je to trochu inak. Svätý Mikuláš necháva svoje dary a sladkosti pod vankúšom. Keď sa deti ráno zobudia, hneď nájdu svoje darčeky na dosah ruky. Záleží však od ukrajinského regiónu. Niekde si deti sladké prekvapenie hľadajú vo svojich čižmách, ako je to zvykom aj u nás. Zo sladkostí sa veľmi tešia a ako nám napísal otec Pavlo Khomiak, koordinátor Charita-Spes Luck: „Deti sa tešia z každej sladkosti. Keď sme sa ich spýtali, ktoré majú najradšej, odpovedali, že tie veľké.“ Sladkosti, maličkosti či pripravené aktivity robia radosť všetkým deťom a tento deň je pre ne výnimočný a oslavný.

Tento rok svätý Mikuláš z Charita-Spes Luck navštívi viac ako 500 detí, vrátane 260 detí z detských domovov, 102 detí s vírusom HIV, detí s postihnutím, downovým syndrómom a autizmom. Pracovníci charity sa snažia osláviť a spríjemniť sviatky aj chudobným deťom v okolí. Okrem sladkostí ich obdarúvajú aj základnými vecami, ktoré deťom spríjemnia a zjednodušia život. Snažia sa im poskytnúť napríklad zimné topánky, novú posteľnú bielizeň či teplé oblečenie.

Aktivita vyrábanie malých vianočných stromčekov.
Spoločné pečenie s deťmi na charite.

Dni plné detských úsmevov sú pre mnohých našich slovenských darcov inšpiráciou k zapojeniu sa do nášho projektu pomoci. Veľmi nás teší, že práve vďaka vám môžu byť pre núdzne deti vianočné sviatky krajším a príjemnejším obdobím v ich živote. Ďakujeme vám za vašu podporu. 

Minuloročná distribúcia mikulášskych balíkov.  
Deti z Charita-Spes Luck.