Najväčšia potravinová zbierka na Slovensku opäť prekonala svoj rekord | Slovenská katolícka charita


Najväčšia potravinová zbierka na Slovensku opäť prekonala svoj rekord

pridal: charita | dátum: 29. novembra 2018 | kategória: Aktuality

Vďaka Slovákom, ktorí sa zapojili do 6. ročníka obľúbenej Potravinovej zbierky, vyzbierala Slovenská katolícka charita v spolupráci so spoločnosťou TESCO a ďalšími organizáciami, 147 ton trvanlivých potravín a drogériového tovaru v hodnote 210-tisíc eur, ktoré prerozdelí pred Vianocami ľuďom v núdzi a do domácností sociálne slabších rodín. Charita hodnotí zbierku veľmi pozitívne. Oproti minulým rokom sa zapojilo viac mladších ľudí a darcovia vkladali do nákupných košíkov i kvalitnejšie potraviny.

Ryžu, cestoviny, detské príkrmy, detské výživy, sušené mlieko, múku, olej či konzervy, ale aj drogériu a hygienické potreby aj tento rok mohli Slováci zakúpiť od štvrtka 22. do soboty 24. novembra v reťazci TESCO, až v 113 obchodoch po celom Slovensku. „Tento rok pomohli Slovenskej katolíckej charite zákazníci TESCO predajní vyzbierať vyše 93 ton v 64 pobočkách po celom Slovensku. Veľmi si vážime štedrosť a podporu každého darcu. Vďaka tomu môžeme pomôcť núdznym, ktorí klopú na dvere našich charitných zariadení, lebo sú hladní,” informoval Erich Hulman, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity.

Najväčšiu potravinovú zbierku zorganizovala spoločnosť Tesco na Slovensku po šiestykrát so Slovenskou katolíckou charitou, Depaul Slovensko, Evanjelickou Diakoniou ECAV Slovensko, OZ Vagus a Potravinovou bankou Slovenska. Zbierku podporila aj spoločnosť Unilever. Charita sa do zbierky zapája každý rok prostredníctvom diecéznych a arcidiecéznych charít. Po druhýkrát sme úspešne spolupracovali aj s dobrovoľníci zo Slovenského skautingu, ktorí sa pripojili k zamestnancom a dobrovoľníkom a pomáhali v predajniach zákazníkom vyberať tovar, ktorý je vhodný na darovanie. V predajni Tesco na Kamennom námestí v Bratislave bol aj Karol Vlasák, asistent sociálnej práce z Bratislavskej arcidiecéznej charity. „Tohtoročná potravinová zbierka dopadla nadmieru dobre. Ide o rekordný rok, čo nás nesmierne teší. Všetko prebehlo v poriadku, najmä sme boli milo prekvapení z ľudí, ktorí boli srdeční a na zbierku reagovali pozitívne.“ Oproti minulým rokom Karol Vlasák poznamenáva, že darcami už neboli zväčša len seniori, ale tentoraz prispievalo aj viac rodín či mladých ľudí. „Veľmi nás motivovala jedna mladá študentka, ktorá sa pri pokladni otočila až 2-krát s úplne plným vozíkom.“ Karol Vlasák tiež dodáva, že ľudia darovali viac kvalitnejších potravín.

Darovaný tovar, ktorý sa počas zbierky vyzbieral, poputuje do charitných zariadení po celom Slovensku, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova, sociálne slabým rodinám, deťom, seniorom ale aj matkám s deťmi. „Počas troch dní sa spoločnosti Tesco na Slovensku podarilo vďaka zákazníkom a zapojeným dobrovoľníkom vyzbierať 147 ton potravín a drogériového tovaru v hodnote 210-tisíc eur. Okrem toho, naša spoločnosť pravidelne navyšuje pomoc sumou vo výške 20 % hodnoty vyzbieraných potravín. V tomto roku podporíme zapojené charitatívne organizácie sumou 42-tisíc eur. Všetkým dobrovoľníkom a našim zákazníkom, ktorí prispeli, patrí veľké poďakovanie. Vďaka nim môžu charitatívne organizácie pripraviť krajšie Vianoce mnohým ľuďom po celom Slovensku,“ povedala Veronika Bush, riaditeľka komunikačného oddelenia na Slovensku.

Pred realizáciou najväčšej Potravinovej zbierky v obchodoch zorganizovalo Tesco aj zbierku od dodávateľov, do ktorej sa zapojili tri spoločnosti, ktoré spolu darovali navyše 750 kg svojich produktov.

Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať.