Naozaj to potrebuješ? Petra Slezáková vzdelávala o Zero Waste životnom štýle | Slovenská katolícka charita



Naozaj to potrebuješ? Petra Slezáková vzdelávala o Zero Waste životnom štýle

pridal: charita | dátum: 13. júla 2023 | kategória: Aktuality

Ku koncu školského roka sa ukončila prvá časť charitného vzdelávania v rámci projektu NICE, ktorý záujemcom ponúka príležitosť stať sa ambasádormi cirkulárnej ekonomiky a inklúzie.

Toto vzdelávanie je dobrou príležitosťou, ako komplexne získať poznatky o udržateľnom spôsobe života, ktorý je šetrný k životnému prostrediu, a následne ich šíriť ďalej. Do vzdelávacieho programu sa prihlásilo celkovo 22 záujemcov z rôznych oblastí – od študentov až po ľudí pracujúcich v charitnej či environmentálnej oblasti. Dvaja účastníci sa vzhľadom na veľkú vzdialenosť zúčastňujú stretnutí online. 

Zero Waste – ako na to?

V rámci vzdelávania sa doposiaľ uskutočnili tri stretnutia, každé z nich malo rozličné zameranie.

„Pozreli sme sa napríklad na environmentálne a sociálne dopady produkcie najčastejšie používaných komodít, akými sú bavlnené tričko či fľaša na vodu. Rozoberali sme ich výrobu a akú to zahŕňa environmentálnu záťaž, čo sa týka spotreby vody alebo dopravu a s tým súvisiacu spotrebu CO2. Tiež sme sa venovali tomu, aký vplyv majú textilné a umelohmotné odpady na životné prostredie,“ vysvetlila koordinátorka Lucia Lišková.

Nadobúdanie poznatkov je jedna vec, ich uplatnenie v praxi druhá. Súčasťou vzdelávania bývajú preto aj ďalšie odporúčania a tipy, ako sa správať šetrne a ohľaduplne k životnému prostrediu, čo je základom životného štýlu Zero Waste. Tipy, ako na to, dostali účastníci vzdelávania aj od odborníčky v tejto oblasti Petry Slezákovej.  

„Ukázali sme si, ako pristupovať k jedlu tak, aby sme ním neplytvali a aby sme sa vyhli zbytočným odpadom. Takto sme riešili aj naše občerstvenie pri jednotlivých stretnutiach. Zvolili sme chutné, zdravé a lokálne pečivo, ovocie, zeleninu, ktoré sme kupovali do vlastných nádob a tašiek. Chutilo všetkým. Taktiež sme na druhom stretnutí prakticky čistili s jednoduchými prostriedkami, ako je sóda bikarbóna, ocot a perkarbonát sodný, ktoré sa daj kúpiť bez obalu a sú bezpečné,“ hovorí Lucia Lišková.

Petra Slezáková hovorila aj o svojej osobnej ceste, a spôsobe, ako sama zamedzila svoju osobnú spotrebu a čo jej to donieslo do života. „Prezradila, že jej veľmi pomohlo, keď si na peňaženku nalepila nápis:  Naozaj to potrebuješ? Veľakrát sa preto vracala s nákupným košíkom spred pokladne, keď si uvedomila, že veľa vecí naozaj nepotrebuje.“

Na návšteve u KoZy

Počas vzdelávacích stretnutí sa chodí aj na zaujímavé miesta. K nim patrila aj exkurzia v bezobalovom obchode. „Pri tejto návšteve sme boli prekvapení, ako je do detailov premyslená nielen bezobalová distribúcia komodít z obchodu k zákazníkovi, ale že samotné obchody pri kupovaní produktov od výrobcov, veľkoobchodov a dodávateľov presadzujú používanie vratných nádob, čím sa v celom procese minimalizuje použitie obalových materiálov doslova už od výroby,“ hovorí Lišková.

Ďalšiu inšpiráciu ponúkla účastníkom návšteva komunitnej záhrady s netradičným názvom KoZa v Háji. „Bolo zaujímavé počúvať, ako založenie tejto záhrady má vplyv na deti, ktoré sa tu skamarátili počas toho, ako ich rodičia pleli svoje hriadky. Naučili sa tak spoločne tráviť čas vonku, objavovaním ďalších prírodných miest v okolí, čo veľkou mierou prispelo k ich šťastnému detstvu, napriek tomu, že sa jednalo o klasické petržalské sídlisko.“

Živý cintorín, aj oprava mobilov

Vzdelávanie, ktorého súčasťou je zmes teoretických a praktických informácii, bude pokračovať na jeseň. Jeho súčasťou je aj možnosť navrhnúť vlastný projekt, ktorý by mal ekologický či sociálny benefit. Niekoľko nápadov už vzniklo v priebehu prvých stretnutí.  

„Stretli sme sa s nápadom na tzv. Živý cintorín, pre ktorý by bola typická živá výsadba, o ktorú by sa starali seniori za účasti farností či charity. Jedna z účastníčok prišla zasa s nápadom na pečenie cukrárenských výrobkov, v rámci ktorého by sa používali domáce produkty od lokálnych dodávateľov, pričom zamestnať by sa mohli sociálne znevýhodnení ľudia. Nedá mi nespomenúť ani projekt týkajúci sa opravy mobilov, vďaka ktorému by sme mohli dať veciam druhý dych,“ vymenovala Lucia Lišková.

Ďalšie stretnutia budú prebiehať na jeseň. Ak by ste mali záujem sa ich zúčastniť, môžete tak urobiť aj jednorazovo. Prihlásiť sa treba na liskova@charita.sk. O presnom termíne vás budeme informovať.