Národný týždeň charity bol oslavou pre jej malých aj veľkých priaznivcov, i zamestnancov | Slovenská katolícka charita


Národný týždeň charity bol oslavou pre jej malých aj veľkých priaznivcov, i zamestnancov

pridal: charita | dátum: 26. júna 2023 | kategória: Aktuality

Slovenská katolícka charita má za sebou týždeň naplnený množstvom stretnutí so svojimi priaznivcami, či už vo svojich zariadeniach alebo na podujatiach, ktoré pre nich pripravila. Priaznivcom charity sme ako prejav vďaky rozdávali medovníkové srdcia.

Program Národného týždňa charity (19. – 25. júna) zahŕňal aktivity všetkých pridružených organizácií Slovenskej katolíckej charity, od Bratislavy až po Košice. Počas siedmich dní tak mali všetci priaznivci a podporovatelia našej organizácie možnosť navštíviť zariadenia, v ktorých pomáhame, alebo sa s charitatívnymi zamestnancami stretnúť na niektorom z podujatí.

Pozrite si s nami galériu fotografií z Národného týždňa charity:

Prezidentský palác v Bratislave bol jednou z viacerých budov vysvietených pri príležitosti Národného týždňa charity. V Bratislave sa do bordovej alebo jej príbuznej farby na jeden večer odel aj hrad a reštaurácia UFO. Pridala sa aj trnavská a prešovská radnica či Galéria Carraffova väznica v Prešove.

Komu charita pomáha? To sa mohli návštevníci dozvedieť z fotiek umiestnených v charitnom autobuse na Tyršovom nábreží. Rovnako sme okoloidúcim rozdávali sladké medovníky ako prejav poďakovania za tisícky príjemcov pomoci, ktorým sme vlani pomohli.

Utečenci sú jednou z mnohých skupín ľudí, ktorým sa v rámci charitnej práce venujeme. O psychologickej pomoci pre týchto ľudí sme hovorili na charitnej záhrade v Bratislave so zamestnancami ukrajinskej Caritas Donetsk. Podujatie sa konalo pri príležitosti Svetového dňa utečencov a jeho súčasťou bolo aj vystúpenie speváčky Mily Medvedovskej a klaviristu Daniela Špinera.

Pre návštevníkov bolo otvorené aj Rehabilitačné stredisko a Dom sociálnych služieb Samária, v ktorom v Bratislave nachádzajú útočisko ľudia s duševným ochorením. S návštevníkmi sa podelili o vlastné výrobky – hrnčeky, záložky či poháre. Prišli aj zamestnankyne Bratislavského samosprávneho kraja. ´

V Piešťanoch sme o charite hovorili s deťmi zo školského klubu. Venovali sa im zamestnankyne tamojšieho Centra pomoci človeku, ktoré si pre nich pripravili rozmanité aktivity a súčasťou programu bolo aj predstavenie Divadla Tuš.

V Galante sa rozhodli Národný týždeň charity spríjemniť si posedením pri koláčiku, do pečenia ktorého tamojšie zamestnankyne charity prizvali partnerské organizácie a verejnosť.

Charitný bazár, vystúpenie speváka Michala Štofeja z Hudby z Marsu i výborná fazuľovica od Kataríny Novotovej a Lenky Lukačovičovej, finalistiek šou Pečie celé Slovensko – Trnavská arcidiecézna charita si pripravila pre návštevníkov pestrý a bohatý program, ktorý prilákal mnoho návštevníkov.

Pre malých i veľkých návštevníkov otvorili brány Centra pre deti a rodiny sv. Filipa Neriho v Považskej Bystrici počas podujatia Detská cukráreň. Deti z tohto zariadenia pripravili rozmanité druhy zákuskov, pripravený bol aj skákací hrad, cukrová vata či maľovanie na tvár.

Predaj pouličných časopisov ako je Nota Bene či Cesta pomáha núdznym. Okoloidúcim ho v Čadci ponúkali charitní zamestnanci, aby upozornili na činnosť tamojšieho Domu Charity sv. Gianny a prácu charity vo všeobecnosti.

Spišská katolícka charita sa na jeden deň presunula do Levoče, kde spolu s tamojšou farskou charitou pripravila informačný stánok, pri ktorom sa pristavovali aj žiaci a študenti základných a stredných škôl, a dostali krátky sumár o tom, čo všetko charita robí pre našu spoločnosť.

Celkovo 101 bežcov sa zapojilo do charitatívneho podujatia Beh pre Hospic, ktorý organizovala Diecézna charita Nitra. Na každého zapojeného dobrodinca čakala v cieli sladká odmena.

Národný týždeň charity mal vďaka Arcidiecéznej charite Košice aj vedecký podtón. V Bardejove sa totiž konala XIII. Medzinárodná vedecká konferencia s názvom Holistický kontext pôsobenia Hospicu Matky Terezy počas 20 rokov jeho existencie. Konferenciou tak chceli zdôrazniť dôležitosť činnosti hospicov a poukázanie na potrebu ústavnej paliatívnej starostlivosti na Slovensku.

Koľko ľudí sa zmestí do malého útulku Dom sv.Lazára na ulici Slovenskej Jednoty v Košiciach? Ľudí s veľkým a dobrým srdcom sa tam zmestilo veľmi veľa. Deň otvorených dverí v tomto zariadení privítal a pohostil nielen klientov zariadenia, ale aj ich príbuzných a zamestnancov Gréckokatolíckej charity Košice.

Viac ako 150 účastníkov z Ukrajiny, Sýrie, Líbie či Iránu sa zišlo pri príležitosti osláv Svetového Dňa utečencov v Košiciach, v areáli na Alpinke. Športovo rekreačný deň pripravila gréckokatolícka charita Košice v spolupráci s Eparchiou Košice a spoločnosťou U.S.Steel Košice. Deň plný hier a zábavy spestrilo vystúpenie živej kapely The Fiftyfive a prítomných tiež potešil chutný guľáš, koláče a rôzne grilované špeciality.

Pestrý program si počas celého týždňa pripravila pre verejnosť Gréckokatolícka charita Prešov. Jedným z nich bola aj návšteva nízkoprahového denného centra, v ktorej pre príjemcov pomoci pripravili stovky napečených palaciniek rozmanitých druhov. Podarilo sa to aj vďaka dobrovoľníkom, ktorí palacinky od rána pripravovali.