Národný týždeň charity odhalí príbehy pomoci od Bratislavy po Košice | Slovenská katolícka charita


Národný týždeň charity odhalí príbehy pomoci od Bratislavy po Košice

pridal: charita | dátum: 27. mája 2021 | kategória: podujatie

Od 29.5. do 5.6. oslavujeme Národný týždeň charity. Podujatie, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť na sociálne odkázaných ľudí a ľudí v núdzi, predstaví ich príbehy aj dôležitosť služieb, ktoré Charita na Slovensku poskytuje. Tento ročník pozývame rozbúchať svoje srdce pre pomoc.

V uplynulom roku sme mali možnosť uvedomiť si núdzu ľudí, ktorí nemajú domovy, a detí, ktoré nemajú rovnaké šance na vzdelanie. Rovnako sme kvôli pandémii okúsili, že strata životných istôt nemusí byť vinou nášho konania, ale vecou nepriaznivých okolností. Počas nasledujúceho týždňa chce preto aj Charita na konkrétnych príbehoch ukázať, že odsúdenie nie je na mieste.  „Ak nás pandémia mala niečo naučiť, je to práve to, že naša pomoc má obrovský zmysel,“ hovorí generálny sekretár SKCH Erich Hulman. „Ich hrdinstvom je prísť a zaklopať na dvere. Prísť a hľadať cestu, z ulice, od násilníka, zo závislosti alebo cestu, ako sa postarať o deti. Hrdinstvo, ktoré ostáva nám, je nenechať ich prosbu bez odpovede.“

Bohatý online program aj diskusie naživo

Časť Národného týždňa charity sa pre aktuálnu pandemickú situáciu odohrá vo virtuálnom priestore. Podujatie otvorí živý prenos sv. omše celebrovanej o. Babjakom, ktorý 29. mája o 18:00 odvysiela Rádio Lumen. Na sociálnych sieťach následne Charita postupne deň po dni predstaví svedectvá klientov, ktorí vo svojich životoch dokázali zvrátiť nepriaznivú situáciu. Gabriela žila v neharmonickom vzťahu a jej partner ju zo dňa na deň vyhodil z domu, s malým dieťaťom a tehotnú. Anton vyrastal v rodine, kde sa pilo a fajčilo, sám preto prepadol alkoholu a niekoľko rokov žil na ulici v nedôstojných podmienkach. Verejnosť bude môcť prostredníctvom videí vstúpiť do školy, ktorá vzdeláva zdravotne znevýhodnených žiakov, do zariadenia, v ktorom nachádzajú útočisko ľudia s duševnými ochoreniami, ako aj do domu pokojnej staroby, v ktorom seniori prežívajú radostnú jeseň života.

Pre verejnosť je pripravených aj niekoľko sprievodných podujatí. Dňa 31. mája môžete prispieť do reťazovej potravinovej zbierky v Piešťanoch pre ženy, ktoré zažili domáce násilie. Nahliadnuť do charitnej pomoci vás pozývame 2. júna v komunitnej kaviarni Trnavskej arcidiecéznej charity Špitálik na Hlavnej 43. Od 10:00 až do večera tu budú prebiehať zaujímavé diskusie sprevádzané živou hudbou. Deň detí spestrí online koncert, ktorý pripravila Spišská katolícka charita. Vystúpia známe osobnosti aj deti z charitného zariadenia.

Rozbúchaj srdce pre pomoc: Beh pre charitu

Novinkou podujatia je Beh pre charitu. Jeho cieľom je pripomenúť účastníkom veľkosť námahy a vôle, ktoré preukazujú ľudia v núdzi práve na ceste z ťažkej situácie. Beh svojou účasťou podporí aj známy šprintér a slovenský rekordér Ján Volko. Venovať svoje kilometre ako symbolické uznanie ľuďom, ktorí sami zápasia s núdzou, môžete na www.charitapomaha.sk/tyzden-charity/. Na stránke sa jednoducho prihlásite a zadáte už zabehnuté kilometre alebo tie, na ktoré sa odhodlávate. Aby sa myšlienka šírila, Charita pozýva podporiť beh vlastnou fotografiou z bežeckej trate aj na sociálnych sieťach s označením Charity a hashtagom #SrdcomCharitak alebo #BehPreCharitu.

Podujatie Národný týždeň charity organizuje Slovenská katolícka charita (SKCH) v spolupráci s 10 diecéznymi a arcidiecéznymi charitami, ktoré prevádzkujú spolu približne až 300 zariadení a služieb po celom Slovensku. V Charite nachádzajú útočisko hendikepovaní a chorí, seniori, deti, ženy zažívajúce násilie, obete obchodovania s ľuďmi, mladí dospelí vychádzajúci z ústavnej starostlivosti, bývalí trestanci, ľudia prekonávajúci závislosť, sociálne slabí aj ľudia bez domova. Viac informácií na www.charitapomaha.sk.