Ikonický červený podlažný autobus na košickom staromestskom námestí? Nič nie je nemožné. Na vlastné oči sa o tom dňa 13. 3. 2019 presvedčili okoloidúci, ktorí boli svedkami podujatia na zvyšovanie povedomia o obchodovaní s ľuďmi. Akciu realizovalo Britské veľvyslanectvo na Slovensku spolu s odborom prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR, National Crime Agency, Gangmasters and Labour Abuse Authority, Slovenskou katolíckou charitou a Mestom Košice.
Program pozostával z troch samostatných častí, z ktorých každá bola určená pre iný druh publika. Od 10:00 hod. sa priamo v autobuse začali interaktívne prezentácie pre študentov stredných škôl. Na jeho prízemí sa s mladými ľuďmi o tomto fenoméne rozprávala kolegyňa z odboru prevencie kriminality a dopĺňala ju vyšetrovateľka britskej pohraničnej polície. Druhej polovici študentov sa na podlaží venovali zástupcovia Slovenskej katolíckej charity a následne si skupiny navzájom vymenili. V autobuse boli pre študentov a ich pedagógov k dispozícii brožúry a predmety, ktoré im majú pripomínať, čo všetko treba vedieť predtým, ako odídu do zahraničia. Po školách bol autobus sprístupnený aj pre verejnosť.
Najčastejší účel obchodovania s ľuďmi
Zároveň s prednáškami na námestí sa konala v Hoteli DoubleTree by Hilton Košice tlačová konferencia, na ktorej sa novinárom prihovorila zástupkyňa veľvyslanca Kimberly Gillingham, riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin a Jana Verdura zo Slovenskej katolíckej charity.
Záujem médií sa sústredil najmä na dôvod umiestnenia autobusu na východe našej krajiny. Ako sa vyjadrila K. Gillingham: „V Košiciach sme preto, lebo veľká časť obetí pochádza z tohto regiónu – aj spomedzi členov rómskych komunít, ktoré sú zraniteľnejšie.“ Obete obchodovania s ľuďmi zažívajú veľké utrpenie a podľa J. Halcina ide najmä o opakované znásilnenia, väznenie, psychické a fyzické týranie či odopieranie kontaktu s rodinou. Obeťami sa väčšinou stávajú ľudia bez rodinného zázemia, odchovanci detských domovov či dlhodobo nezamestnaní. Obetiam pomáha k návratu do normálneho života Slovenská katolícka charita: „Poskytujeme sociálne, právne a psychologické poradenstvo či rôzne asistencie, nakoľko niektorí ľudia majú aj vysoké dlhy,“ dodáva J. Verdura.
Seminár pre odborníkov
Bezprostredne po tlačovej konferencii v hoteli prebehol Seminár o problematike obchodovania s ľuďmi pre pozvaných odborných pracovníkov z radov mestskej polície, neziskových organizácií či sociálnej práce. Okrem zástupcov z odboru prevencie kriminality a Slovenskej katolíckej charity tu so svojou prezentáciou vystúpila aj pracovníčka z Gangmasters and Labour Abuse Authority. Táto britská agentúra vyšetruje na trhu práce moderné otroctvo a vykorisťovanie. Účastníci seminára neváhali klásť rôzne otázky a dúfame, že aj následná diskusia bola pre ich prácu prínosom i obohatením.
Netradičný zážitok mal širokej verejnosti a najmä študentom hľadajúcim si prácu ukázať, že odchod do zahraničia so sebou nesie aj riziká, a preto je veľmi dôležité si pred odchodom preveriť všetky dostupné informácie. Pretože nie všetky cesty vedú tam, kam chceme…
Silvia Škanderová