Neuveriteľná solidarita Slovákov, vyzbieralo sa viac ako 20 ton materiálnej pomoci pre Balkán | Slovenská katolícka charita


Neuveriteľná solidarita Slovákov, vyzbieralo sa viac ako 20 ton materiálnej pomoci pre Balkán

pridal: wp-dev | dátum: 6. júna 2014 | kategória: Aktuality

foto: Lukáš Melicher

BRATISLAVA. 6. júna 2014 – Rodiny, spoločenstvá, farnosti a firmy z celého Slovenska darovali v priebehu dvoch týždňov viac ako 20 ton potravín a materiálnej pomoci pre obyvateľov Srbska a Bosny a Hercegoviny, ktorých postihli ničivé povodne. Slovenská katolícka charita (SCKH) materiálnu zbierku na pomoc Balkánu spustila 23. mája a zberné miesta vytvorila v tridsiatich troch mestách a obciach. Zbierka skončila vo štvrtok 5. júna a Charita momentálne pripravuje prevoz vyzbieranej pomoci na Balkán.

„Solidarita Slovákov je neuveriteľná. V sobotu 7. júna bude od rána v logistickom sklade v obci Cífer pri Trnave vyše 30 dobrovoľníkov a pracovníkov Charity triediť veci, ktoré sme počas dvoch týždňov vyzbierali. V sklade je už viac ako 30 paliet darovaného materiálu a stále prichádza ďalší,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Dodal, že SKCH plánuje v priebehu budúceho týždňa vypraviť kamión s pomocou do Srbska do obce Valijevo a v Bosne a Hercegovine podporí obyvateľov obce Odžak. Hoci materiálna zbierka skončila, SKCH pokračuje vo finančnej zbierke. Jej doterajší výnos presiahol 25-tisíc eur.

„Situácia na Balkáne po povodniach pripomína apokalypsu. Obrovské množstvo ľudí sa už nikdy nebude môcť vrátiť do svojich domov, pretože ich zničili povodne. Toto je ešte len začiatok našej pomoci, preto naše úsilie pomôcť našim slovanským bratom musí pokračovať,“ zdôraznil Radovan Gumulák.

Finančnú zbierku SKCH je možno podporiť aj naďalej ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, var. symbol je 213 alebo priamo na stránke www.charita.sk. Prispieť sa dá aj zaslaním darcovskej sms v tvare DMS medzera POVODNE na číslo 877. Jej cena je 2 eurá.