Nezabudnuteľný Deň detí v Ugande | Slovenská katolícka charita


Nezabudnuteľný Deň detí v Ugande

pridal: wp-dev | dátum: 22. júna 2016 | kategória: Aktuality

Tohtoročný Medzinárodný deň detí mal pre deti z Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande špecifickú príchuť. Vďaka pomoci od darcov projektu Adopcia na diaľku® sa mohli vybrať do národného parku Murchinson Falls. Netreba pripomínať, že pre deti to bola unikátna možnosť, dokonca možno jediná v živote, ako sa dostať na výlet takéhoto typu. Výlet bol vzácny aj tým, že napriek menším zdravotným problémom pár dní pred odchodom, sa ho mohlo zúčastniť všetkých 43 detí. O organizáciu a bezpečnosť sa obetavo postarali projektoví pracovníci, vychovávatelia, dobrovoľníci a v neposlednom rade aj kuchárky.

V prvý júnový deň skoro ráno deti plné očakávaní nastúpili do autobusu, ktorý Centru prenajal za “charitnú” cenu miestny dopravca. V dobrej nálade autobus prechádzal mestečkami a dedinami severnej Ugandy. Neďaleko parku sa k autobusu pridal ranger, ktorý výpravu sprevádzal počas oboch dní výletu. Po vstupe do parku všetci spoločne smerovali ku kompe, ktorá ich previezla do oblasti vodopádov. Divoké vlny a zelené lesy v okolí vytvorili nádhernú prírodnú scenériu. Kým skupina menších detí sa vybrala priamo k vodopádu, väčšie deti kráčali okružným chodníkom s fantastickými výhľadmi, ktorý vyústil takisto k vodopádu. Podvečer sa deti ubytovali v domčekoch, kde strávili nasledujúcu noc za čudesných zvieracích zvukov z okolia. V noci sa v ich okolí dokonca potuloval hroch.

Na druhý deň skoro ráno deti opäť zažili pravú atmosféru parku, pričom tentokrát bolo ich hlavným cieľom pozorovanie zvierat. Na širokých pláňach sa pásli stáda antilop, občas mohli pozorovať hlúčik slonov alebo byvolov. Často sa objavovali žirafy a deti mali aj šťastie, keď uvideli leviu rodinku, ktorá smerovala do chládku ukryť sa pred horúcim slnkom. Nakoniec sa zviezli k jazeru, kde sa vyvaľovali skupinky hrochov. Je dôležité spomenúť, že aj napriek tomu, že sa park nachádza len niekoľko desiatok kilometrov od domova detí, bolo to po prvýkrát, keď mali možnosť vidieť tieto zvieratá naživo. Ich reakcie plné radosti a údivu stáli za to. Na obed sa deti spolu s dospelými vrátili k domčekom, kde ich už kuchárky čakali s obedom. Spomínali, ako počas celého varenia museli odháňať dotieravé opice, ktoré sa snažili ukradnúť v nepozorovanej chvíli kúsok jedla. Pohľad na unavené, ale šťastné deti všetkých organizátorov presvedčil, že pomáhať aj takýmto spôsobom stojí za to.

Ďakujeme všetkým podporovateľom projektu Adopcia na diaľku®, vďaka ktorým sa tento výlet mohol uskutočniť, a ďakujeme aj dobrovoľníkovi Martinovi, ktorý okrem svojej služby deťom, pravidelne informuje o živote v Centre.

Viac informácií o projekte Adopcia na diaľku®, ako aj o možnosti podpory nájdete na:

adopcia

https://www.facebook.com/Adopcia-na-dia%C4%BEku-SKCH-193071930754399/