Pápež Benedikt XVI. zaslal hladujúcim Somálčanom 50 000 EUR | Slovenská katolícka charita


Pápež Benedikt XVI. zaslal hladujúcim Somálčanom 50 000 EUR

pridal: wp-dev | dátum: 1. augusta 2011 | kategória: Aktuality

foto: vatikansky rozhlas

zdroj článku:www.svetkrestanstva.sk

Reakciou Svätej stolice na hladomor v Somálsku nie je len apel na medzinárodné spoločenstvo, ale aj zaslanie 50 000 eur. Ďalších 300 000 eur už zhromaždila aj katolícka Caritas Internationalis.

„Na znak svojej blízkosti pápež zaslal prostredníctvom Pápežskej rady „Cor Unum“ prvú sumu vo výške 50 000 eur biskupovi Giorgiovi Bertinovi, OFM z Gibuti, apoštolskému administrátorovi Mogadiša, ktorý je priamo poverený pomocou postihnutému obyvateľstvu,“ píše sa vo včerajšom vyhlásení spomínanej pápežskej rady. Okrem Somálska je hladomorom zasiahnutý aj sever Kene, spolu okolo desať miliónov ľudí. Dramatickú situáciu biskup Bertin priblížil v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas. „Dúfajme, že sa nezopakuje tragédie z roku 1992, kedy pol milióna ľudí zomrelo hladom či prišlo o život v nepokojoch,“ uviedol s tým, že najohrozenejšie skupiny obyvateľstva sa už vydali do Mogadiša, ktoré má slabá federálna vláda aspoň sčasti pod kontrolou, ale aj k hraniciam s Keňou a Etiópiou.

K situácii sa vyjadril aj Benedikt XVI. po nedeľnej modlitbe Anjel Pána. „S hlbokým znepokojením sledujem správy prichádzajúce z regiónu ,afrického rohu´, osobitne zo Somálska, postihnutom obrovským suchom a následne, v niektorých častiach, aj silnými dažďami, ktoré spôsobili humanitárnu katastrofu. Nespočetné množstvo ľudí je na úteku pred hrozným hladomorom, hľadajúc potravu a pomoc,“povedal Benedikt XVI. a dodal: „Dúfam, že sa zintenzívni medzinárodná mobilizácia pri zasielaní včasnej pomoci týmto našim ťažko skúšaným bratom a sestrám, medzi ktorými je mnoho detí. Nech naša solidarita a konkrétna pomoc všetkých ľudí dobrej vôle nechýba týmto sužovaným národom.”

Verejnú zbierku vyhlásila už aj Slovenská katolícka charita, ktorá je členom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis. Tej sa už podarilo zhromaždiť prostriedky vo výške 300 000 eur určených na bezprostrednú humanitárnu intervenciu.

Imrich Gazda