BRATISLAVA. 23. októbra 2012 – Patologické hráčstvo je jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia stávajú bezdomovcami, upozorňuje Slovenská katolícka charita (SKCH) v súvislosti so zámerom Vlády SR zmeniť zákon o hazardných hrách. Vláda totiž navrhuje, že ak sa obce rozhodnú vytlačiť zo svojho územia hazard, bude to pre ne zložitejšie ako v súčasnosti.
„Podľa našich štatistík sa až 30 percent ľudí ocitlo na ulici kvôli hracím automatom. Snaha získať finančné prostriedky týmto spôsobom ich privádzala do väčších a väčších strát, kvôli čomu prišli o všetko a skončili na ulici“, uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. A keďže títo ľudia prišli takmer o všetko, štát musí zaplatiť výdavky súvisiace so zabezpečením ich základných životných potrieb. Zámer vlády bude mať preto negatívny dopad nielen pre jednotlivcov, ale dotýka sa celej spoločnosti.
„Náklady, ktoré štát vynaloží prostredníctvom samospráv na poskytovanie sociálnych služieb v útulkoch a nocľahárňach sa pohybujú od 1500 do 2 000 eur ročne na jednu osobu. Je to približne suma, ktorú dostane štát na daniach za jeden herný automat,“ upozorňuje generálny sekretár SKCH. Financie od štátu však aj tak nestačia na pokrytie všetkých nákladov a charity preto doplácajú na starostlivosť o bezdomovcov najmä z cirkevných zbierok organizovaných v kostoloch.
Vymaniť sa z hráčskej závislosti je veľmi ťažké. Patologické hráčstvo je diagnózou, ktorá postihuje rovnako mladých ako aj starších. Osobitnou skupinou je rómska komunita, kde sa pridružujú aj problémy s prekvitajúcou úžerou. Vážnym problémom sú aj nebankové subjekty, ktoré veľmi radi požičajú aj nezamestnaným a gamblerom, najmä ak vlastnia nejakú nehnuteľnosť. „Mnohí ľudia tak prišli kvôli niekoľkotisícovým pôžičkám o svoje byty. Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že ochráni nízkopríjmové skupiny pred subjektmi, ktoré poskytujú pôžičky hraničiace s úžerou. Dúfali sme, že sa dočkáme konkrétnych opatrení aj v tomto smere“, dopĺňa Gumulák. Vládu pritom za nedostatočnú ochranu dlžníkov v minulosti kritizovala aj Európska komisia.
Slovenská katolícka charita je najväčší neštátny poskytovateľ sociálnych služieb v SR. Prevádzkuje viac ako 220 zariadení a služieb z toho vyše 60 určených pre ľudí bez domova. Ročne charita pomôže na Slovensku takmer 90-tisíc ľuďom v núdzi.
Autor: Lukáš Melicher
Foto: Michal Fulier