Podporili sme podnikanie 19 Haiťaniek | Slovenská katolícka charita


Podporili sme podnikanie 19 Haiťaniek

pridal: charita | dátum: 24. augusta 2010 | kategória: Aktuality

Na Haiti bola nezamestnanosť pred zemetrasením 70%. Po zemetrasení sa toto číslo ešte zvýšilo. Štát ponúka len niečo vyše 50.000 pracovných miest. Súkromný sektor vytvára zhruba 120.000 pracovných miest. Najväčšiu časť pracovných miest tvorí tzv. neformálny sektor, teda ľudia, ktorí majú svoje obchody, remeslá a pracujú nezávisle od štátu. Sú to väčšinou ľudia z chudobnejších pomerov, ktorí sú šikovní a dokážu sa vo svojom okolí uchytiť. Po zemetrasení však veľa ľudí stratilo všetko, čo malo. Mnohé obchody sa zrútili, alebo boli narušené natoľko, že sa už nedajú používať. Tí, ktorí pracovali na ulici, použili všetky zarobené peniaze, na zabezpečenie základných potrieb pre svoje rodiny tesne po zemetrasení.

Slovenská katolícka charita podporila s misionármi z Montfortains vybranú skupinu 19 žien a jedného rybára na rozbehnutie obchodu. Ide o opustené, prevažne mladé ženy, ktoré žijú len so svojimi deťmi a musia sa samé starať o živobytie. Po poskytnutí finančného daru 500 USD si každá zo žien vybrala oblasť, v ktorej bude „obchodovať“. Niektoré nakúpili oblečenie, sandále, posteľnú bielizeň, iné sa venujú predaju kozmetických produktov, telefónnych kariet či nealkoholických nápojov.

Väčšina žien mala skúsenosti s podnikaním už pred zemetrasením, čo im pomáha pri naštartovaní podnikania. 24-ročná Karine Lourdes hovorí: „Pred zemetrasením som zvykla predávať oblečenie. Všetko som však stratila, preto sa vďaka daru Charity môžem opäť vrátiť k obchodovaniu. Chcela by som dokončiť aj štúdiá a keď sa podarí isť na univerzitu.“ Karine má syna, o ktorého sa musí postarať a býva v stane u misionárov z Montfortains. Roseline George býva v hlavnom meste v prenajatom dome. Z peňazí, ktoré dostala, nakupuje telefónne karty a tričká pre dievčatá. „V budúcnosti by som chcela ísť nakupovať veci do Dominikánskej republiky, lebo tam je to lacnejšie. A neskôr, keď sa podarí až do Panamy, ktorá je snom každej obchodníčky. Potom si otvorím svoj vlastný obchod a nebudem už predávať na ulici, uzatvára Roseline.