Pomoc Haiti zo Slovenska pokračuje: otvorili sirotinec a detské centrum Alta Visita | Slovenská katolícka charita


Pomoc Haiti zo Slovenska pokračuje: otvorili sirotinec a detské centrum Alta Visita

pridal: wp-dev | dátum: 9. mája 2012 | kategória: Aktuality

Text: Božena Baluchová, Foto: Eva Zelinová

Po dvoch rokoch od ničivého zemetrasenia na Haiti charita neprestáva pomáhať pri obnove zničenej krajiny. Nedávne otvorenie sirotinca a centra Alta Visita predovšetkým pre deti s telesným postihnutím z oblasti Riviere Froide to potvrdzuje. Pre desiatky haitských chlapcov a dievčat sa životné podmienky oproti minulosti výrazne zmenia.

V apríli bol v Riviere Froide neďaleko Port-au-Prince otvorený sirotinec s detským centrom Alta Visita, ktorý bude slúžiť chlapcom a dievčatám s rôznymi typmi postihnutia. Novovybudované priestory boli posvätené v prítomnosti sestier z Kongregácie malých sestier sv. Terézie, ošetrovateliek a opatrovateliek, samotných detí, ako aj zástupkyne Slovenskej katolíckej charity (SKCH) na Haiti – Evy Zelinovej.

Doteraz deti bývali v dome, ktorý bol počas ničivého zemetrasenia na Haiti pred dvoma rokmi výrazne poškodený. Podmienky, v akých chlapci a dievčatá fungovali, boli nedôstojné a nepostačujúce – vzhľadom na ich zdravotné postihnutia (bez sociálnych zariadení a potrebného vybavenia). Vedúca misie SKCH na Haiti Eva Zelinová opisuje situáciu z Riviere Froide: „Stavba a otvorenie novej budovy bolo pre haitské deti veľkou udalosťou a zároveň výraznou zmenou oproti minulosti. Úprimne ďakujeme všetkým slovenským ľuďom za ich dary.“ Stavba sirotinca a centra Alta Visita sa realizovala z iniciatívy SKCH a vďaka finančným darom dobrodincov a dobrodinkýň zo Slovenska. Ku dostavbe finančne prispela aj s slovinská charita.

Desiatky haitských detí sa tak môže v dôstojných podmienkach naučiť správnym hygienickým návykom, byť chránené pred rôznymi infekčnými ochoreniami a žiť v zdravšom prostredí. Stavba sirotinca sa začala presne pred rokom – v apríli 2011. Eva Zelinová uvádza, že „budova je postavená tzv. antiseizmickým spôsobom – zemetrasenie by ju teda nemalo vážnejšie v budúcnosti poškodiť.“ Do sirotinca prijmú štyridsať detí, centrum Alta Visita v rámci novovybudovaných priestorov však budú využívať na voľnočasové aktivity nielen siroty, ale aj mnohé ďalšie deti, ktoré bývajú v rodinách.

„Tri milióny ľudí v hmotnej aj psychickej núdzi, státisíce mŕtvych, zničené budovy, poškodená infraštruktúra, nemocnice a školy v troskách,“ – takto opisuje krutú bilanciu situácie na Haiti po hrozivom zemetrasení spred dvoch rokov generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. „SKCH spolu s KBS promptne zareagovala na toto nešťastie, vyhlásila na Slovensku zbierku a z vyzbieraných prostriedkov realizovala niekoľko projektov na obnovu zničenej krajiny. Novovystavanie sirotinca a centra Alta Visita je jedným z nich,“ dodáva Radovan Gumulák.