Pomoc neutícha, ani keď padajú bomby | Slovenská katolícka charita


Pomoc neutícha, ani keď padajú bomby

pridal: charita | dátum: 17. mája 2022 | kategória: Humanitárna pomoc

Caritas Donetsk je charita z východu Ukrajiny. Pomoc blížnym vykonávala v oblasti, ktorú v roku 2014 obsadili separatisti a vtedy sa presťahovala do mesta Dnipro. Po februári 2022 museli jej pracovníci utekať znova. Uchýlili sa v Ľvove, prečkali nevyhnutný čas bombardovania a následne sa vrátili. Napriek vlastným stratám – aj medzi kolegami, sami neprestávajú pomáhať.  

Slovenská katolícka charita spolupracuje s tímom sociálnych pracovníkov a psychológov Caritas Donetsk už od minulého roka. Spoločný projekt zabezpečuje poukážky na potraviny a lieky pre najohrozenejšie skupiny a stále prebieha, aj počas vojny. Vďaka vašej podpore sme pomohli v Dnipropetrovskej oblasti už 900 rodinám a Spišská katolícka charita tam na konci apríla doručila ďalšiu pomoc: 80 ton potravín a hygienického materiálu spolu s liekmi v hodnote 120 000 eur. Pomôžu nemocniciam v celej Dnipropetrovskej oblasti. 

Pomoc v čase vojny

„Nateraz sme prichýlili 20 ľudí, najmä matky s deťmi. Utiekli z bojovej zóny a nestihli vziať ani to najnutnejšie ako hygienické potreby, potraviny, lieky. Teraz sa snažíme o to všetko postarať,“ informovala nás Svitlana Šuch z Caritas Donetsk z mesta Dnipro. Ako nám povedala, rodiny si vďaka poukážkam mohli zakúpiť nevyhnutné lieky a dostali aj potravinové balíčky a hlavné hygienické potreby ako zubnú pastu, kefku, mydlo, sprchové gély či šampón.

Súčasťou našej spolupráce bola ešte pred vojnou aj psychologická podpora pre ľudí, ktorí utiekli po roku 2014 z východnej časti Ukrajiny. Caritas Donetsk má aj vďaka tomu medzi pracovníkmi skúsených psychológov, ktorí vedia, ako pomáhať ľuďom utekajúcim pred vojnou. Venujú im svoj čas, dobré srdce a počúvajú, čo prežívajú. Ich práca pretrvávala v Dnipre, no kvôli neutíchajúcemu bombardovaniu štvrte, v ktorej má Caritas kanceláriu, museli v marci utiecť do Ľvova. „Cesta nebola jednoduchá. Pred odchodom sme rozdali poukážky za dva mesiace. Naši zamestnanci z Luhanskej oblasti odišli s nami, všetci sme s rodinami a deťmi. Cítime sa tu bezpečnejšie, aj keď niekoľkokrát za deň schádzame dolu k bombovým krytom,“ napísala nám vtedy Svitlana. Ľvov je najväčšie mesto vnútorne vysídlených osôb z iných nebezpečných častí Ukrajiny. Prichádza sem veľa matiek s deťmi a plánujú odísť do zahraničia. Poukážky zo Slovenska pomohli aj im. Naši ukrajinskí kolegovia ich rozdali rodinám, ktoré prišli bez prostriedkov na zakúpenie toho najnutnejšieho.

Príbeh pomoci mamičke v Ľvove

„Máriin dom je úplne zničený a nedá sa obnoviť. Celý život prežila v Rubizhne v Luhanskej oblasti. Hneď 24. februára sa narýchlo zbalila a utiekla,“ opisuje Svitlana situáciu slobodnej 35-ročnej matky s dvomi deťmi vo veku 6 a 8 rokov. Hovorí aj o podpore, ktorú dostala. „Spolu so psychologičkou Juliou najskôr pracovali na prežívaní akútnej psychickej traumy a strachu zo smrti a na prežívaní úzkostí a depresie. Krok za krokom nachádzala oporu a pôdu pod nohami.“ Mária dnes plánuje odísť z Ukrajiny a vybudovať si život s deťmi takpovediac od nuly.

Pomoc realizovaná v spolupráci s Caritas Donetsk je financovaná z vašich darov. Ďakujeme, že ste tak štedro prispeli na pomoc Ukrajine. 

Ján Košta, Slovenská katolícka charita