Pomoc pre Balkán: Benefičný koncert, pomoc od ministerstva aj verejná zbierka - použitie peňazí | Slovenská katolícka charita


Pomoc pre Balkán: Benefičný koncert, pomoc od ministerstva aj verejná zbierka – použitie peňazí

pridal: charita | dátum: 7. júla 2014 | kategória: Aktuality

Ničivé povodne v máji tohto roku, zasiahli tisíce obyvateľov Bosny a Hercegoviny a Srbska natoľko, že nielen Európa, ale celý svet reagoval na potrebu pomôcť týmto ľuďom. Popri zbierkach vznikli aj rôzne iniciatívy, ako napríklad koncerty, z ktorých dobrovoľný príspevok smeroval na Balkán. Takýto koncert sa konal aj 28. júna 2014 v Nových Zámkoch. Pripravila ho nezisková organizácia Jobintegra, ktorá zamestnáva zdravotne postihnutých. Záštitu nad koncertom prevzal minister zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Miroslav Lajčák. Zúčastnili sa na ňom aj zástupcovia ambasád Srbska a Bosny a Hercegoviny.

Na koncerte vystúpili poprední operní sólisti zo Slovenska, Maďarska i Ruska. Výťažok z dobrovoľného vstupného (viac ako 4000 eur) bol prerozdelený rovnakým dielom medzi organizácie Nadácia Pontis, Adra Slovensko, Slovenská katolícka charita a Človek v ohrození. Pri tejto príležitosti Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR vyčlenilo sumu 10 000 eur. Tá bola prevedená miestnym partnerom slovenských humanitárnych organizácií.

Použitie peňazí:

Slovenská katolícka charita výťažok z koncertu použije na dezinfekciu a deratizáciu v 105 domácnostiach v obciach Divci, Lukavac, Valjevska Loznica, Klanica, Veselinovići.

Dar od ministerstva poputuje do miestnej charity v Sarajeve, ktorá ich využije na zadováženie vybavenia domácností a stavbu nových domov v postihnutých oblastiach v spolupráci s lokálnymi charitami.

Výťažok verejnej zbierky, ktorú vyhlásila SKCH, využijeme na projekty miestnych charít v oboch krajinách. Jedným z projektov je napríklad podpora šiestich rodín v dedine Resavica. Z vyzbieraných peňazí im kúpime stavebný materiál a vybavenie do domácnosti vo výške 1450 €.