Potravinové balíčky pre presídlencov v Ľvove | Slovenská katolícka charita


Potravinové balíčky pre presídlencov v Ľvove

pridal: wp-dev | dátum: 10. augusta 2015 | kategória: Aktuality

foto: Caritas Lviv

Caritas Lviv Ukrajinskej Gréckokatolíckej cirkvi (ďalej UGC) rozdala potravinové balíčky presídlencom z východnej časti Ukrajiny a Krymu, najmä osobám z oblasti Donecka a Luhanska. Táto pomoc bola poskytnutá aj vďaka Slovenskej Katolíckej charite. Potravinové balíčky sa skladali z 2 druhov cestovín, múky, pohánky, ryže cukru, oleja a rybacích konzerv v hodnote 147 ukrajinských hrivien. Rozdaných bolo 100 potravinových balíčkov. Táto forma pomoci bola realizovaná druhýkrát, prvýkrát boli potravinové balíčky rozdané pre Veľkou nocou. S balením potravín pomáhali dobrovoľníci – študenti, ktorí študujú sociálnu prácu na univerzite v Ľvove. Bola to pre nich skúsenosť sociálnej práce v praxi. Dobrovoľníci pomáhali aj s distribúciou a rozvozom potravinových balíčkov.

Núdzni sa pri stretnutí podelili aj o svoje problémy a ťažkosti. Rozprávali o hrôzach vojny, ostreľovaní, o mesiacoch, ktoré strávili bez vody, svetla a tepla, o túžbe po domove a blízkych, ktorí ostali na okupovanom území. Niekto hľadá prácu, niekto nemá primerané ubytovanie, niekomu chýbajú hygienické potreby či čistiace prostriedky, niektorí by chceli, aby mohli deti ísť na letný tábor. Každá takáto akcia je aj príležitosťou na stretnutie, rozhovor, možnosťou poradiť a pozdieľať skúsenosti.

Od decembra minulého roka sa na Caritas Lviv UGC so žiadosťou o pomoc obrátilo 490 vnútorných presídlencov z východnej Ukrajiny a Krymu. Mesačne Caritas Lviv UGC pomáha 250 osobám, ktorým čiastočne prispieva na ubytovanie sumou približne 400 ukrajinských hrivien. Takisto 234 ľudí prijalo materiálnu pomoc: oblečenie, ohrievače, hygienické potreby, plienky a tak ďalej. Celkovo poskytla Caritas Lviv UGC príspevky na ubytovanie a materiálnu pomoc v hodnote 735 tisíc ukrajinských hrivien. Okrem toho poskytujú nepretržite psychologické poradenstvo pre dospelých a deti.

Spracované podľa – http://caritas-lviv.org

Podporiť zbierku na Ukrajinu je možné ľubovoľným príspevkom aj naďalej na číslo účtu 2945463097/1100, variabilný symbol 217 (účet vo forme IBAN: SK 93 1100 0000 0029 4546 3097), alebo priamo na stránkewww.charita.sk/ukrajina.