Potraviny z júnovej zbierky opäť pomôžu núdznym | Slovenská katolícka charita


Potraviny z júnovej zbierky opäť pomôžu núdznym

pridal: charita | dátum: 14. júna 2023 | kategória: Aktuality

Spoločnosť Tesco v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou ponúkne nakupujúcim už tento piatok a sobotu možnosť zapojiť sa do pomoci iným.  

Zbierka trvanlivých potravín i hygienických pomôcok je dôležitou formou pomoci, do ktorej charita prizýva verejnosť, aby mohla pomôcť ľuďom v zložitej sociálnej situácii alebo prispieť k fungovaniu charitných zariadení. V obchodnej sieti Tesco zbierka tradične prebieha koncom novembra. Tento rok sa však spolupráca medzi spoločnosťou Tesco a Slovenskou katolíckou charitou rozšíri o ďalšiu – letnú zbierku.

„Vďaka vybudovanej sieti farských charít a dobrovoľníkom budeme môcť zastrešiť zbierku v 64 hypermarketoch a v 12 supermarketoch TESCO po celom Slovensku. Veríme, že zákazníci prispejú do jarnej zbierky a prejavia opäť svoju solidaritu. Vzhľadom na aktuálne zvyšovanie cien je totiž na potravinovú pomoc odkázaných čoraz viac ľudí. Ďakujeme preto všetkým, ktorí svojou troškou prispejú,“ hovorí za charitu projektový manažér Erik Elek.

Vhodné na darovanie sú produkty ako napríklad ryža, cestoviny, múka, cukor, detské výživy, olej, konzervy, zaváraniny, čaj, káva, prostriedky na pranie, sprchové gély, mydlá či šampóny. Darované potraviny a hygienické prostriedky stačí po zakúpení odovzdať dobrovoľníkom z charít alebo na vyznačené miesto za pokladničnou zónou. Darcovia sa môžu do zbierky zapojiť aj z pohodlia domova prostredníctvom online nákupu, a to až do 30. júna.

Časť vyzbieraných potravín a hygienických prostriedkov smeruje do charitných zariadení, časť priamo do rodín či k seniorom. Celkovo ide o tisícky príjemcov po celom Slovensku. Potraviny charita distribuuje aj cez farské charity, ktoré pôsobia v jednotlivých slovenských mestách a dedinách a sú s núdznymi v úzkom kontakte. „Máme nastražené uši a keď niekto potrebuje pomoc, sme radi, ak sa na nás obráti,“ hovorí dobrovoľník Michal z Farskej charity Smižany.

So zbieraním pomáhajú aj základné školy, ktorých žiaci dobrovoľne pomáhajú v predajniach a oslovujú zákazníkov s možnosťou sa do zbierky zapojiť. Veľmi dobrú skúsenosť majú napríklad aj vo Farskej charite Nové Mesto nad Váhom. „Deti tak majú možnosť učiť sa deliť a byť solidárne s núdznymi,“ hovorí za charitu Peter Ochránek.