Potraviny zo zbierky im pre ľudí bez domova vystačia na celý rok | Slovenská katolícka charita


Potraviny zo zbierky im pre ľudí bez domova vystačia na celý rok

pridal: charita | dátum: 23. novembra 2022 | kategória: Aktuality

Centrum pomoci človeku v Trnave je útočiskom pre ľudí na ulici, ktorí sa sem počas dňa prídu najesť a zohriať. Ak by nebolo dobrých ľudí, ktorí pomôžu Centru zabezpečiť potraviny, zrejme by nemali ani to.

To, čo v centre pripravia na raňajky, nezávisí od vôle a chuti zamestnankýň, ale od toho, čo nájdu v sklade. Zásoby sa im momentálne míňajú, stále je však dosť cestovín a keď sa k tomu pridá nepredaná zelenina, ktorú im podaroval obchodný reťazec, chutný šalát je na svete. Menu, ktoré pripravujú pre ľudí bez domova, býva vždy skôr jednoduché. Nátierky, instantné polievky alebo cestoviny s opraženou cibuľou. Tej majú vždy dosť, zhodnú sa zamestnankyne centra.

„Ide o motivačné raňajky, nie je to žiadne hotelové menu. Ale ak by sme im dali párky a šunku, nemajú motiváciu urobiť niečo so svojím životom,“ hovorí Mária Altoffová. Ak chcú získať niečo viac, na prilepšenie, napríklad konzervu alebo instantnú polievku, mali by sa minimálne zapojiť do upratovania centra. „Alebo keď dostanú chuť na sladké, poviem im, aby aspoň poliali kvet. Aby si ten keksík viac vážili,“ vysvetľuje.

Centrum pomoci človeku je otvorené od pondelka do piatka. Okrem raňajok sa tu klienti môžu zohriať, osprchovať, za drobný poplatok oprať a usušiť veci, alebo sa zúčastniť skupinovej aktivity, napríklad spolu niečo vyrobiť. Majú aj možnosť sociálneho poradenstva. Cez víkend je centrum zatvorené, vtedy sa klienti musia postarať sami o seba.

Pani Vlasta je na ulici 22 rokov, potom, ako odišla od manžela – alkoholika. „Som vďačná charite, že môžem v týždni dostať aspoň jedno teplé jedlo za deň. Cez víkend som väčšinou na suchej strave, alebo sa snažím si kúpiť aspoň polievku,“ vraví. Z čoho, keď nedostáva žiadnu podporu ani sociálne dávky? „Zbieram plastové fľaše a nosím ich do automatu,“ vraví.

Centrum pomoci človeku navštívi denne približne 40 klientov, celkovo evidujú okolo 330 ľudí bez domova, ktorí k nim zavítali aspoň raz. Existencia centra je pritom možná aj vďaka rôznym sponzorom, ktorí ho zásobujú potravinami – napríklad jedna trnavská pekáreň im dodáva nepredané pečivo z predošlého dňa. Do centra si zvykli chodiť aj individuálni darcovia. Pán Štefan nosieva potraviny každý mesiac už takmer štyri roky. „Vždy som obdivoval tých, ktorí pracujú s ľuďmi bez domova. Keď som počul reportáž, že potrebujú pomôcť s potravinami, neváhal som. Som rád, že môžem niečo pre druhých urobiť aj ja.“

Výdatnou pomocou pre trnavské centrum, ale i ďalšie charitné zariadenia, v ktorých poskytujú útočisko núdznym, sú potraviny vyzbierané od dobrých ľudí v rámci Tesco zbierky. Jej desiaty, jubilejný ročník bude tento rok prebiehať od 24. do 27. novembra. Okrem ľudí bez domova nimi pomôžeme zariadeniam, v ktorých sa staráme o osamelé deti, týrané ženy, chorých a nevládnych seniorov.