Pre ľudí bez domova otvorili v Trnave unikátne centrum | Slovenská katolícka charita


Pre ľudí bez domova otvorili v Trnave unikátne centrum

pridal: Monika Domeniková | dátum: 20. septembra 2023 | kategória: Aktuality

Centrum pomoci človeku. Taký je názov novootvoreného nízkoprahového centra v srdci Trnavy. V stredu 20. septembra ho slávnostne uviedli do života.

„Ľudia, ktorí sú na okraji spoločnosti budú mať k dispozícii priestor, ktorý im dáva nádej na dôstojný život. Keď sme začínali s výstavbou tohto centra, rozpočet bol 1,2 milióna. V dôsledku pandémie, vojny na Ukrajine a následnej ekonomicko-finančnej krízy sa cena vyšplhala 1,7 milióna. Situácia vyzerala veľmi hrozivo,“ povedal k situácii riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity Miroslav Dzurech. Napokon sa financie podarilo získať a centrum tak bude slúžiť ľuďom v ťažkých životných situáciách.  

Centrum posvätil trnavský arcibiskup Ján Orosch. Ako uviedla pracovníčka nízkoprahového centra Vladimíra Kloknerová,  predtým pomáhali ľuďom bez domova na mieste bývalých hospodárskych budov.  „Bola rozbitá strecha, zatekalo, nefungovalo kúrenie.  Aj počas obdobia pandémie sme fungovali cez otvorené okno, aby klienti o službu neprišli. Mali sme tam jednu sprchu. Každý deň pritom chodí približne 50 ľudí, z toho polovica z nich využíva sprchu. Keď si spočítate, že každý je 10 minút v sprche, bolo to naozaj málo,“ doplnila. Podľa jej slov počet klientov sa pravdepodobne zvýši, keďže tieto priestory sú priamo v centre mesta.

 „Keď príde človek, ktorý potrebuje pomôcť, tak neriešim, či si zaslúži alebo nezaslúži pomoc, alebo čo má za sebou, pretože práve v tú chvíľu potrebuje našu pomoc. Máme dokonca aj ľudí, ktorí sú na ulici dlhodobo.“

Ľuďom bez domova v centre poskytnú jednoduchú stravu podľa toho, čo bude aktuálne k dispozícii. „Človek si nahlási, akú službu chce v ten deň využiť. Môže to byť sprcha, sociálne poradenstvo, krízový šatník. Pomôžeme aj s písaním životopisu, či komunikáciou s úradmi,“ povedala V. Kloknerová.