Deti i dospelí sú už niekoľko mesiacov obeťami ozbrojeného konfliktu, ktorý vypukol v novembri minulého roka. Situácia je stále vážna.
Boje pokračujú, počet obetí pribúda a v regióne pretrváva humanitárna kríza. Situácia na Blízkom východe zmobilizovala mnohých so záujmom zmierniť utrpenie tamojších detí i dospelých. Slovenská katolícka charita dlhodobo pomáha pri rôznych humanitárnych krízach vo svete a rozhodla sa zareagovať aj teraz. Vyhlásila preto finančnú zbierku, prostredníctvom ktorej sa doposiaľ podarilo zabezpečiť pomoc v hodnote viac než 27 tisíc eur.
Časť z vyzbieranej sumy, konkrétne 11 250 eur, charita použila na zabezpečenie materiálnych potrieb. „Rozhodli sme sa, že našu pomoc budeme adresovať hlavne pre matky s deťmi,“ uvádza PR manažérka Monika Molnárová. Charita sa tak pripojila k ďalším pomáhajúcim inštitúciám ako Ministerstvo vnútra SR, Ústredie ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl SR a ozbrojených zborov SR, Vysoká škola sv. Alžbety a organizácia Človek v ohrození, vďaka čomu zo Slovenska do vojnou zasiahnutej oblasti putovali trvanlivé potraviny, dojčenské mlieko, detské výživy, deky, spacie vaky, hygienické balíčky, lieky a iný zdravotnícky materiál. Dopravu zabezpečil Úrad humanitárnej pomoci Európskej komisie.
„Keďže situácia v regióne bola a je stále veľmi zložitá, humanitárny náklad dorazil do Egypta a za jeho distribúciu zodpovedá organizácia Egyptský Červený polmesiac,“ ozrejmila ďalej PR manažérka. Ide o organizáciu, ktorá už viac ako 150 rokov pôsobí po celom svete a to v lokalitách, kde sa iné pomáhajúce organizácie nedostanú.
Druhú časť finančnej zbierky posiela Slovenská katolícka charita sesterskej organizácii Caritas Jerusalem. V Gaze prevádzkuje zdravotnícke stredisko, ktoré však bolo v dôsledku konfliktu poškodené, a zdravotnú starostlivosť zabezpečuje aj prostredníctvom mobilných tímov. Kvôli hroziacemu nebezpečenstvu sa ukrývajú a poskytujú pomoc ľuďom žijúcim na odľahlých miestach, ktorí sa nemajú možnosť dostať do zdravotného strediska.
Finančnú pomoc do oblasti posielajú aj charity z iných krajín sveta, ktoré sú združené v rámci charitnej siete Caritas Internationalis. Tá už v minulosti vytvorila finančný mechanizmus, tzv. Emergency Appeal, cez ktorý sústreďuje vyzbieranú finančnú pomoc do krajín, v ktorých zúria vojnové konflikty alebo ich trápia dôsledky prírodných katastrof. „Vďaka tomu ide pomoc vždy tým, ktorí ju potrebujú a nie je zneužívaná. Caritas Internationalis je tiež zárukou toho, že charity v postihnutých oblastiach sú overenými partnermi a spĺňajú štandardy efektívneho a transparentného vynakladania finančných prostriedkov,“ vysvetľuje projektová manažérka SKCH Dominika Šimonffyová.
Pomoc býva podchytená aj zmluvne, a súčasťou zmluvy je aj konkrétny projektový plán, ktorý opisuje aktivity, ktoré sa za poskytnuté peniaze majú realizovať vrátane detailného rozpočtu. V prípade spolupráce s Caritas Jerusalem tak poputujú finančné prostriedky na zabezpečenie základných životných potrieb (voda, potraviny, prístrešie), lekársku starostlivosť i lekársky materiál pre zranených či psychologickú pomoc. „Caritas Jerusalem sa sústreďuje na aktivity v závislosti od situácie. Hneď ako to bude možné, plánuje tiež začať s opravou zdravotníckeho strediska, aby mohlo opäť fungovať. Situáciu pozorne sledujeme a sme v kontakte. Našim cieľom je dlhodobo, efektívne a transparentne pomáhať ľuďom v núdzi a budeme vďační, ak sa k nám opäť pridajú darcovia zo Slovenska,“ dodala.