Prezident prijal cudzincov, ktorí požiadali o azyl alebo už sú občanmi SR | Slovenská katolícka charita


Prezident prijal cudzincov, ktorí požiadali o azyl alebo už sú občanmi SR

pridal: wp-dev | dátum: 17. septembra 2015 | kategória: Aktuality

Zdroj: www.prezident.sk

Niekoľkých cudzincov, ktorí na Slovensku požiadali o azyl alebo už sú občanmi SR, prijal vo štvrtok Andrej Kiska v Prezidentskom paláci. Diskutovali o tom, prečo sa rozhodli opustiť svoju rodnú krajinu a ako sa im žije na Slovensku. „Všetci sa svorne zhodli na tom, že po prekonaní prvotnej nedôvery prišli na to, že na Slovensku sú ľudia s fantastickým, dobrým srdcom,“ povedal prezident.

Podľa Kisku je veľmi dôležité viesť diskusiu o tom, či sme ochotní podať pomocnú ruku ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou a násilím. Ako povedal, medzi ľuďmi, ktorým sme poskytli ochranu, sú absolventi vysokých škôl a úspešní ľudia. „Ja som presvedčený, že keď sa dobre pozrieme na to, čo doma máme, tak sme – skutočne sme – schopní pomôcť,“ vyhlásil prezident. „Najdôležitejšie je, že sa z témy utečencov nesmie robiť jedna veľká predvolebná politická kampaň.“

Medzi hosťami v Prezidentskom paláci bol Afganec Mohammad Azim Farhadi, ktorý ušiel na Slovensko pred sedemnástimi rokmi pred násilím Talibanu. Získal tu azyl a neskôr aj štátne občianstvo. Vyštudoval žurnalistiku a realizoval rozvojové projekty v Afganistane.

Iračan Ameer Mayyahi je zase prvým človekom s doplnkovou ochranou, ktorý na Slovensku vyštudoval univerzitu. V súčasnosti podniká. Počas štúdia dobrovoľne pracoval aj pre UNICEF.

Somálska azylantka Naima Abdi vyštudovala na Slovensku Obchodnú akadémiu a momentálne pracuje ako tlmočníčka pre Migračný úrad v Tranzitnom centre. Tento rok začína študovať na univerzite.

A prezident prijal aj rodinu Ruhiny Sidiki z Afganistanu, ktorá na Slovensku získala azyl a onedlho bude žiadať o udelenie štátneho občianstva. Dcéra Zahra je výborná študentka a túži študovať medicínu na Oxforde.