Príbehy potravinovej pomoci | Slovenská katolícka charita


Príbehy potravinovej pomoci

pridal: charita | dátum: 3. decembra 2021 | kategória: Potravinová pomoc

Od 16 do 18. decembra prebieha v predajniach Tesco po celom Slovensku potravinová zbierka na pomoc ľuďom v núdzi. Pomoc nikdy nebola ľahšia. Stačí darovať balíček ryže, cestovín či cukru a spravíte dobrý skutok veľkej hodnoty. Veľká potravinová zbierka sa koná vždy pred sviatkami a prináša Božie dary na stôl chudobných počas celej zimy, aj počas Vianoc.

Komu svojím darom pomôžete? Prinášame vám niekoľko príbehov a svedectiev o tom, ako veľmi je potravinová pomoc pre núdznych užitočná a potrebná.

Ako bolí, keď sú deti hladné?

Koľko matiek sa trápi pre svoje deti? A koľko z nich preto, že zažívajú chudobu? Nemať, ako dieťa nakŕmiť, ošatiť či za čo kúpiť školské potreby, je jedno z najväčších nešťastí, pre ktoré pomáhame.

Veronika to nemala ľahké. Narodila sa a vyrástla v osade, kde okúsila všeličo, vrátane drog. Skoro sa však stala matkou a to ju zmenilo. Opustila partnera, odišla z osady a usadila sa v meste blízko pri Bratislave. Bol to odvážny, krok. Po slovensky nevedela ani slovo a prvé roky mimo domova sa veľa učila. V jej rodnej osade sa používali len rómsky jazyk a maďarčina.

Dnes býva v podnájme a sama vychováva svoje 3 deti. Pracuje ako opatrovateľka a občas vypomáha v kultúrnom dome. Deťom želá lepší život, než sama zažila a my jej v tom pomáhame. Je odhodlaná dožičiť im, čo ona nemala – vzdelanie, slušné bývanie a perspektívu do budúcnosti. Potravinová pomoc, ktorú jej poskytujeme, ju posúva vpred za jej veľkým snom: žiť pekne a slušne, byť príkladom pre deti a dať im šancu na plnohodnotný život v láske a bezpečí mimo osady, v ktorej sama vyrastala.

Veronike a jej deťom pomáha Bratislavská arcidiecézna charita. Jej príbeh je súčasťou vianočnej Zbierky na charitu.


Milé slovo aj potraviny v jednom

Pani Mária je 94-ročná dôchodkyňa z Trnavy, žije sama v dome a nemá sa o ňu kto postarať. Jej príbuzný sa za ňou zastavia len zrieka, má však všímavých susedov. Práve tí sa za ňu prihovorili na charite. Pravidelne jej prinášame potravinovú pomoc, ku ktorej jej pribalíme aj hygienické prostriedky.

Pani Iveta je invalidná dôchodkyňa, býva pri Trnave. Jej príjem nie je vysoký, navyše, do starostlivosti má zverené 2 maloleté deti. Na fungovanie domácnosti prispieva aj jej partner. Po zaplatení výdavkov a starostlivosti na deti im však veľa nezostáva. V snahe pomôcť zabezpečiť deťom bezpečný domov ich podporujeme pravidelne potravinami a hygienickými potrebami. 

Pani Ivete a Márii pomáhajú kolegovia z Trnavskej aridiecéznej charity.


Ocitol sa v situácii, ktorú nečakal

„Buď zaplatím lieky alebo nájom, a o mesiac budem na ulici,“ zaklope nám na dvere raz muž a z jeho hlasu cítiť zúfalstvo. Volá sa Ján a je vo veku pred dôchodkom. Keď mu povieme, že mu pomôžeme a zabezpečíme lieky aj potraviny, v očiach mu zaiskrí nádej. „To by ste pre mňa urobili?“ Urobíme a aj viac. 

Jánovo manželstvo sa pred rokmi rozpadlo. Ján prekonal infarkt, operáciu hlavy. Je vážne chorý a jeho liečba je finančne nákladná. Keď sme mu pomáhali vyzdvihnúť lieky, konateľka lekárne hneď zistila, že má nárok na ich úhradu z poisťovne. Volala doktorovi a trvala na tom, aby vystavil nový predpis. Úspešne. Ján, ktorý sa ešte nedávno rozhodoval, či nakúpiť lieky alebo potraviny, má odvtedy o výdavok menej a zaistenú liečbu. Z charity si odniesol potraviny aj hrnce na teplú polievku a naši spolupracovníci mu pomohli so zdravotnou poisťovňou a vybavením dávok sociálnej pomoci.

„Viete, veľmi sa hanbím ísť si niekam pýtať, ale od vás nie.”

Pracovníčka charity, ktorá mu ako prvá otvorila dvere, sa odvtedy stretáva s Jánom pravidelne. Našťastie, pretože Janovi opäť hrozilo, že zostane na ulici. Žil v ubytovni, kde sa delili o nájomné traja, no zostal sám a celá čiastka bola na ňom. Hoci si našiel lacnejšie bývanie, ani na jeho pokrytie nestačil. Keď nám zavolal, že je definitívne bez strechy, pomohli sme mu nájsť ubytovanie. Naďalej ho sprevádzame životom a poskytujeme nutnú pomoc aj úľavu. 

Janovi pomohli vo Farskej charite Senec, ktorá je súčasťou Bratislavskej arcidiecéznej charity.

Titulná fotografia: Bratislavská arcidiecézna charita