Protesty na Haiti sa vyostrujú! Na uliciach stoja barikády a školy museli zavrieť | Slovenská katolícka charita


Protesty na Haiti sa vyostrujú! Na uliciach stoja barikády a školy museli zavrieť

pridal: charita | dátum: 14. novembra 2019 | kategória: Adopcia na diaľku®

Protesty na Haiti nie sú ničím neobvyklým. Krajina je nestabilná, trpí vysokou korupciou a priepastným rozdielom medzi bohatými a chudobnými. Počas posledného roka protesty naberali na sile a postupne eskalovali. Túto jeseň prerástli do rozsiahlych nepokojov.

Prvé väčšie demonštrácie sa začali objavovať už pred rokom. Ich spúšťačom sú podozrenia o skorumpovanej vláde, ktorá mala dohodu s venezuelskou ropnou spoločnosťou Petrocaribe. Namiesto kupovania pohonných látok si ich Haiťania brali na dlh a takto mali získať peniaze na rozvoj svojej krajiny. Viac ako dve miliardy dolárov, čo je približne štvrtina ročnej haitskej ekonomiky, sa však stratili a nikto nevie, kde skončili.

Protesty počas jesene 2018 zažila aj pracovníčka českej arcidiecéznej charity Olomouc Klára Lőffelmannová, ktorá navštívila Haiti v tomto čase. „Z ulic poblíž prezidentského paláce se vznášel vzhůru černý hustý kouř. Mezi Haiťany je cítit napětí,“ povedala po svojom návrate.

Haitskí protestujúci od vtedy požadujú demisiu prezidenta Jovenela Moïsea, ktorý je podozrivý zo zapojenia v tomto korupčnom škandále. Dnes sú ulice plné barikád a odpadkov, ktoré z miest nie je možné odvážať.  Veľké problémy so zásobovaním pitnou vodou a potravinami dopĺňa aj nedostatok benzínu a nafty na čerpacích staniciach. Protesty na Haiti zvyčajne neprebiehajú pokojne a zranení ľudia či dokonca straty na životoch nie sú výnimkou.

Počas uplynulého septembra dosiahli nepokoje svoje maximum. Situácia sa stala natoľko nebezpečnou, že obchody a školy vo väčších mestách zostali zavreté. Tieto opatrenia sa dotkli aj detí, ktoré sú zapojené v našom projekte. Škola sv. Terézie Cazeau, ktorá sa nachádza v hlavnom meste Haiti a navštevuje ju 170 žiakov z projektu Adopcia na diaľku®, je zatvorená už štvrtý týždeň. Cestovanie do a zo školy by bolo pre deti momentálne príliš nebezpečné.

V núdzovom režime vznikli aj tohtoročné správy pre darcov, ktorí majú „adoptované“ dieťa z Haiti. Získať fotografie a listy od detí je počas takýchto nepokojov pre naše koordinátorky veľmi komplikované. „Situácia je zlá, je ťažké stretnúť sa s deťmi, pretože demonštrácie prebiehajú takmer každý deň,“ napísala nám sestra Polonne Lops z Cazeau.

O to viac si vážime Vašu pomoc, ktorú poskytujete konkrétnym deťom. Umožňujete im získať vzdelanie, a tým pádom aj väčšiu šancu zmeniť v budúcnosti stav krajiny, do ktorej sa narodili.

Chcem si adoptovať dieťa

Titulný obrázok: Demonštrácia sa vymkla z pod kontroly (zdroj: www.haitilibre.com)