S Caritas Gulu rozbiehame projekt pre začínajúcich farmárov | Slovenská katolícka charita


S Caritas Gulu rozbiehame projekt pre začínajúcich farmárov

pridal: charita | dátum: 1. novembra 2021 | kategória: Rozvojová spolupráca

Dokopy sa doň zapojí 105 chudobných ľudí žijúcich na severe Ugandy. Naučia sa hospodáriť s pôdou a peniazmi, kedy siať, správne hnojiť a ako sa vyrovnať s premenlivým počasím.Tešíme sa na hojnú úrodu.

Po remeselných kurzoch je to ďalšia adresná pomoc utečencom z Južneho Sudánu, ktorých je v Ugande viac ako 1 milión. Okrem utečencov podporíme aj skupiny jednoduchých dedinčanov, ktorí bývajú v okolí charitného Centra Gift of LoveŠpecialitou projektu je spoločné sporenie po malých čiastkach.

Medzi prvé farmárky a farmárov patrí Christine z Kureku. „Veľmi nám pomohol traktor, ktorý preoral pôdu na sadenie,“ poďakovala sa charitnému pracovníkovi Juliousovi počas monitorovacej návštevy. V ich 15 člennej skupine dostal každý vlastnú motyku, gumáky a semienka na zasiatie. Pestujú najmä ryžu, kukuricu, fazuľu či sézam a to buď na vlastnom alebo prenajatom poli.

„Som veľmi rád, že tento projekt sa zaoberá reálnymi problémami zraniteľných ľudí akými sú chudoba, hlad a dostupnosť potravín,“ vyjadril sa o začínajúcich farmárskych skupinách už spomínaný sociálny pracovník Julious Manga. Spolu s kolegami sa zúčastňuje na odborných školeniach pre farmárov, na ktoré pozývajú expertov na pestovanie v miestnych podmienkach.

Hospodáriť zodpovedne a odkladať si spolu na horšie časy mení zmýšľanie a plánovanie miestnych ľudí. Veríme, že podpora, ktorú získali a ich svedomitá práca sa znásobí v úrode.

Sledujte náš FB Charita v Afrike. Po žatve tam uverejníme fotky prvej úrody. 📷