Sestra Bonavita: ,,Poburovali sme len tým, že vôbec existujeme!" | Slovenská katolícka charita


Sestra Bonavita: ,,Poburovali sme len tým, že vôbec existujeme!”

pridal: charita | dátum: 20. februára 2020 | kategória: Podcasty

Sr. Bonavita sa narodila ako Margita Brajerová, pochádza z obce Letanovce spomedzi 9 detí. Vyrastala v prostredí maloroľníckej rodiny. Po skončení ľudovej školy v Letanovciach pokračovala štúdiom meštianskej školy v Spišskej Novej Vsi. V detskom veku bola svedkom mnohých lokálnych vojnových udalostí.


Štátny dozor a donášanie eštebákom v Hronskom Beňadiku (1976)

Po skončení meštianskej školy absolvovala dvojročné štúdium Obchodnej školy v Spišskej Novej Vsi, počas ktorého sa definitívne rozhodla pre duchovné smerovanie a nastúpila do noviciátu v Kongregácii sestier Božského Vykupiteľa. Slávnostnú obliečku absolvovala tajne roku 1950 v Levoči, zakrátko, tesne pred štátnym zásahom proti ženským reholiam, ju poslali do nemocnice v Rožňave. Dokončila zdravotnú školu a do roku 1960 pracovala ako zdravotná sestra v Rožňave.

Výsluch na útvare ŠtB v Rožňave (1957)

V roku 1957 ju predvolali na výsluch v súvislosti s vykonštruovaným podozrením z protištátnej činnosti. V roku 1960 bola poslaná do sústreďovacieho kláštora v obci Číž, kde pracovala v poľnohospodárstve. Od roku 1962 pracovala v Ústave sociálnej starostlivosti v Straníku neďaleko Žiliny. V roku 1971 bola presunutá do novovzniknutého charitného kláštora sestier Božského Vykupiteľa v Hronskom Beňadiku, kde pracovala v administratíve a starala sa o staršie rehoľné sestry. Počas celého obdobia komunizmu ju držali spolu s ostatnými sestrami v izolácii od okolitého sveta. V roku 1990 dosiahla dôchodkový vek a presunula sa do charitného domu vo Vrícku, kde žije dodnes.

Okolnosti tajnej rehoľnej obliečky (1950)

Príbeh Sestry Bonavity je súčasťou príbehov 20. storočia, ktoré sú projektom neziskovej organizácie Post Bellum SK.