SITUÁCIA NA HAITI JE NAOZAJ VÁŽNA | Slovenská katolícka charita


SITUÁCIA NA HAITI JE NAOZAJ VÁŽNA

pridal: wp-dev | dátum: 10. decembra 2010 | kategória: Aktuality

Charitní pracovníci a predstavitelia ďalších mimovládnych organizácií na Haiti už druhý deň sledujú povolebné nepokoje len prostredníctvom médií, keďže platí zákaz vychádzania do ulíc. Pracovníčka Slovenskej katolíckej charity (SKCH), Eva Zelinová,koordinátorka projektu obnovy po zemetrasení na Haiti, sa nachádza priamo v centre diania. SKCH informovala, že situácia je naozaj vážna. Nepokoje, podmienené výsledkami volieb, spôsobili demonštrácie obyvateľov, ktorí budujú barikády, iniciujú vzbury, obchody sú zatvorené. Ľudia z mimovládnych organizácií majú zákaz vychádzať aj z dôvodu zvýšenej agresivity miestnych voči cudzincom a vojakom OSN, ktorých obviňujú z rozšírenia epidémie cholery.

„Už dva dni sme zavretí v dome, ktorí zdieľame spolu s členmi charít z iných krajín, jedlo i voda sa míňa, no predpokladáme, že nepokoje sa už trochu utíšili. Informácie o stave tam vonku máme totiž iba z médií. Ak by sa situácia nezmenila, mohol by nastať problém s nedostatkom vody“, priblížila situáciu Eva Zelinová, ktorá je v rámci misie a projektu SKCH už od mája tohto roku na Haiti.

Haiti sužujú nielen nepokoje, ale aj neustále šírenie cholery. Haiti ňou bolo zasiahnuté už vo všetkých svojich desiatich regiónoch. Situácia sa stále zhoršuje, nakazení pribúdajú a tisícky ďalších ľudí sú v ohrození. Snaha mimovládnych organizácií bojovať proti šíreniu cholere bola súčasnou situáciou spomalená. No doteraz sa v médiách objavovali informácie o prevencii, distribuovali sa hygienické potreby, tablety na čistenie vody. Kvôli veľkému množstvu ľudí, ktorí žijú v biednych a zlých hygienických podmienkach sú však tieto opatrenia nedostačujúce. „Mnoho ľudí zomiera, lebo nemajú prístup k zdravotným centrám. Tie sú často vzdialené a oni nemajú dopravné prostriedky, aby rýchlo vyhľadali zdravotnú pomoc. Preto je okrem oficiálnych čísiel mŕtvych, veľké množstvo nezaznamenaných mŕtvych, ktorí zomierajú doma bez akejkoľvek pomoci“, uviedla Eva Zelinová. Kvôli nepokojom voči vojakom OSN, ktorých obviňujú z vypuknutia cholery, museli organizácie prerušiť pomoc, čo zvýšilo úmrtnosť v tomto regióne.

SKCH si uvedomuje svoju zodpovednosť pomáhať a z dôvodu prevencie možnej nákazy cholerou, poskytne 900 vakcín pre ľudí na Haiti. Vakcíny plánuje odoslať na Haiti do konca tohto mesiaca, zatiaľ sú bezpečne uložené v sklade v Bratislave. Časť vakcín bude poskytnutá najmä do oblastí, kde pôsobia slovenskí misionári a lekári. Približne 200 rodinám, v spolupráci s misionármi Monfortains, bude ďalej distribuovať dezinfekčné balíčky s obsahom: 1 ks dezinfekčné mydlo, 1 ks dezinfekčný sprej na ruky, 50 tabliet na dezinfekciu pitnej vody, 3l chlórový prípravok na dezinfekciu zdrojov úžitkovej vody. Realizácia bude prebiehať v rámci projektu obnovy po zemetrasení na Haiti cez jeho koordinátorku Evu Zelinovú, ktorá je v priamom styku s miestnymi partnermi, s ktorými vstúpila SKCH do spolupráce. O ďalšej situácii a stave na Haiti nás bude naša kolegyňa pravidelne informovať. Veríme, že nepokoje sa utíšia a mimovládne organizácie budú môcť pokračovať v neustálej pomoci, eliminovaní šírenia cholery a jej prevencii.

ilustračné foto: archív Caritas Internacionalis