SKCH: Bojujú proti obchodu s ľuďmi na autobusovej stanici v Košiciach | Slovenská katolícka charita


SKCH: Bojujú proti obchodu s ľuďmi na autobusovej stanici v Košiciach

pridal: wp-dev | dátum: 11. decembra 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 11. decembra 2014 – Posledným miestom, ktoré v tomto roku kampaň GIFT box Slovakia – ľudia nie sú na predaj navštívi, budú Košice. Slovenská katolícka charita (SKCH) ju spustila v januári 2014 v Bratislave a odvtedy navštívila na našom území desať miest a svoju púť zavŕši na východe Slovenska, odkiaľ pochádza najviac obetí obchodovania s ľuďmi. Kampaň je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a v spolupráci s organizáciami STOP THE TRAFFIK a UN.GIFT.

Preventívnu kampaň, ktorá informuje o hrozbách obchodovania s ľuďmi, si budú môcť návštevníci autobusovej stanice v Košiciach prezrieť od 11. do 19. decembra 2014 počas jej otváracích hodín. Kampaň chce zasiahnuť mnohých cestujúcich, ktorí odchádzajú do zahraničia za prácou a informovať ich o potenciálnom nebezpečenstve. Okrem nich však na stanicu prídu aj študenti, aby sa o tomto zločine dozvedeli interaktívnou formou.

„Obdobie Vianoc je pre túto kampaň zvlášť zaujímavé, nakoľko GIFT box, v preklade darčeková krabica, pripomína darček a celú vianočnú atmosféru. Pokiaľ však vojdete dovnútra, zistíte, že sa nejedná o nič príjemné. Aj takáto forma je však dôležitá, pretože dokáže ľudí zaujať a zobudiť ich z nevedomosti,“ poznamenala koordinátorka preventívnych aktivít SKCH Jana Urbanová.

Darčekovú krabicu s témou obchodovania s ľuďmi bolo možné vidieť počas roka v Bratislave, Prievidzi, Nitre, Trnave, Lučenci, Rožňave, Rimavskej Sobote, Trenčíne, Banskej Bystrici, či v Kysuckom Novom Meste. SKCH šírila kampaň cez pracovný veľtrh, filmové a hudobné festivaly, alebo GIFT box pútal pozornosť na námestiach, či v obchodnom centre. V niektorých mestách robila Andrea Bezáková, projektová manažérka SKCH aj prednášky pre školy a verejnosť: „Je dôležité ľudí informovať a popísať znaky obchodovania s ľuďmi. Vďaka tomu ich vyzbrojíme, aby dokázali proti tomuto zločinu bojovať spolu s nami“, uviedla.

Oficiálne otvorenie kampane v Košiciach prebehne vo štvrtok 11. decembra o 11:00 priamo na autobusovej stanici. „Budeme veľmi radi, ak sa nám podarí zachrániť čo najviac ľudí pred tým, aby sa stali obeťami tejto trestnej činnosti. Práve preto sme v tomto roku zvýšili počet aktivít zameraných na boj proti obchodovaniu s ľuďmi. S GIFT box-om sme precestovali od západu na východ Slovenska, na jeseň sme v Bratislave organizovali prvý filmový festival s problematikou novodobého otroctva na našom území a len v novembri sme v spolupráci s Britským veľvyslanectvom spustili novú preventívnu kampaň Dve malé dievčatá, ktorá má zacielenie najmä na školy a centrá pre mládež,“ zakončil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Viac informácií o kampani nájdete na stránke: www.obchodsludmi.sk/giftbox.

Kampaň je realizovaná v spolupráci s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a organizáciami STOP THE TRAFFIK a UN.GIFT.