SKCH: Časť materiálnej pomoci pre Balkán už Charita odovzdala v Srbsku | Slovenská katolícka charita


SKCH: Časť materiálnej pomoci pre Balkán už Charita odovzdala v Srbsku

pridal: wp-dev | dátum: 13. júna 2014 | kategória: Aktuality

Valjevo, Srbsko. 12. júna 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) za účasti konzula zo zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Belehrade odovzdala časť materiálnej pomoci pre rodiny, ktoré v máji v Bosne a Srbsku postihli ničivé povodne, svojim partnerom. Viac ako päť ton humanitárnej pomoci v hodnote približne 10-tisíc eur si vo štvrtok (12.6.2014) od SKCH prevzala Charita Valjevo, ktorá patrí pod Charitu Srbsko.

„V spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a našim zastupiteľským úradom sa nám podarilo do Bosny a Srbska poslať kamión s humanitárnou pomocou. Jej značnú časť sme vyzbierali od slovenských domácností a spoločenstiev počas materiálnej zbierky, zvyšok sme dokúpili. Celková hodnota našej materiálnej pomoci presahuje 30-tisíc eur,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Zásielka obsahuje najmä trvanlivé potraviny, vodu, dezinfekčné a čistiace prostriedky, plienky a výživu pre deti. Charita Valjevo z nej pripraví balíčky, ktoré už začala distribuovať stovkám domácností, z ktorých mnohé prišli o všetko. Humanitárna zásielka zo Slovenska, ktorú poslala SKCH, je jednou z prvých takýchto zásielok, ktorú Charita Valjevo prijala. „V stredu nám prišiel prvý kamión od Charity Švajčiarsko. O deň neskôr sme prezvali pomoc od charít z Poľska, Slovinska a Slovenska. Materiálna pomoc je pre ľudí v Srbsku veľmi významná, pretože naše balíčky pomoci zložené z tovarov z rôznych krajín, sú prejavom solidarity, že v tejto zložitej situácii nie sme sami,“ povedal koordinátor pomoci Radoslav Ljubičić z Charity Valjevo.

Humanitárni pracovníci SKCH sa počas monitoringu situácie stretli aj s postihnutými rodinami. Napríklad Slaviša Perovič z mesta Obrenovac prišiel kvôli veľkej vode o firmu, ktorá je kompletne zničená a ešte stále nemôže bývať vo svojom dome, ktorý bol zaplavený. „Dnes som od Charity dostal pomoc po prvýkrát. Prišiel som pre balíčky pre ľudí z našej obce, ktorí sú na tom ešte horšie ako ja. V súčasnej situácii sme odkázaní na pomoc predovšetkým od organizácií zo zahraničia,“ povedal Slaviša Perovič.

Druhú časť pomoci v objeme približne 20-tisíc eur SKCH odovzdá svojmu partnerovi Charita Bosna a Hercegovina v meste Odžak pravdepodobne v piatok alebo v sobotu. Keďže situácia v Srbsku a Bosne je naozaj zložitá, SKCH pokračuje vo finančnej zbierke. Z jej výnosu plánuje podporiť rôzne projekty v Srbsku a Bosne, ktoré budú zamerané na odstraňovanie škôd a výstavbu nových obydlí pre ľudí, ktorí prišli o všetko. Zbierku je možné podporiť finančným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, var. symbol je 213, odoslaním darcovskej sms v tvare DMS POVODNE na číslo 877, ktorej cena je 2 eurá alebo priamo na stránke www.charita.sk/povodne.